Republikanski kandidat za predsjednika SAD-a Donald Trump i njegova protivnica Kamala Harris iz demokratske stranke 90 minuta su sučeljavali stavove, a kladionice su na kraju debate veće šanse za pobjedu dale Kamali Harris.
Na prvom susretu dvaju kandidata raspravljalo se o temama od Afganistana do abortusa, a rano glasanje bi uskoro trebalo početi u nekim državama.
Evo glavnih zaključaka debate:
Ko je kriv?
Trump je debatu proglasio svojom najboljom dosad, ali je ipak osjetio potrebu da svoj nastup objasni i naknadno. On je odgovarao na pitanja novinara nakon debate, što nije česta praksa.
Bivši predsjednik SAD-a otišao je na Fox News, gdje je sa Seanom Hannitijem kritikovao moderatore s televizije ABC, koja je emitovala debatu. Trump tvrdi da su moderatori bili na strani Harris.
Šanse za pobjedu
Tržišta su poslala jasne signale da je pobjednica debate Harris. Prema podacima s platforme Predictit, koja se bavi predviđanjima ishoda političkih događaja, pa i izbora, Trump i Harris su na početku debate imali jednake šanse za pobjedu na novembarskim izborima. Kako je debata tekla, rastao je broj onih koji se klade na pobjedu Harris.
Bitcoin, čiji rast su gurala uvjerenja da bi Trumpov povratak na vlast značio povoljniji tretman digitalne imovine, pao je jedan odsto. Takođe su rasle akcije azijskih kompanija koje razvijaju lijekove za plodnost i pilule za abortus.
Pitanje abortusa
Rasprava je postala najžustrija tokom razgovora na temu abortusa, a kandidati su govorili uglas uprkos strogim pravilima koja to zabranjuju. Prema dogovoru s kućom ABC, mikrofoni kandidata bili su ugašeni kada je riječ imala druga strana.
Trump nije želio da kaže da li bi iskoristio pravo veta da ukine zabranu abortusa na nivou SAD-a, a Harris je opovrgavala njegove tvrdnje da bi povratak na ranije zakone doveo do porasta broja abortusa u trećem trimestru.
Defanziva
Trump je debatu počeo napadima na Harris i njenu karijeru, ali kako je rasprava odmicala, sve više je bio primoran da se brani. Harris je zadala niz udaraca od kojih Trump nije najbolje znao kako da se odbrani.
Nazvala je njegov plan za carine "državnim porezom na promet", kritikovala je njegove ranije komentare o rasnim pitanjima, kao i njegovu ulogu u dešavanjima 6. januara 2021. godine. Takođe se osvrnula na njegov ležeran odnos s autoritarnim liderima širom svijeta.
Harris je takođe govorila o zabrani hidrauličkog frakturiranja (poznatog i kao freking), otkupu vatrenog oružja od vlasnika, dekriminalizaciji prelaska granice i ukidanju privatnog zdravstvenog osiguranja.
Trump je Harris okrivio za migrantsku krizu i tvrdio da je njena i Bidenova politika dovela do izbijanja ratova u svijetu.
Nastavak slijedi
Debata je bila jedini susret dvaju kandidata i zasad nije zakazana nova, ali i Harris i Trump su izrazili želju da ponovo razgovaraju pred kamerama prije izbora 5. novembra. Trump je rekao da bi bio voljan da ponovo nastupi, ali ako bi debatu organizovala ''neka fer televizija''.