Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je po žurnom postupku usvojio Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti koji je jedan od uslova za otvaranje pregovora s Europskom unijom.
Prijedlog zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti jedan je od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije.
Novi zakon harmonizira sistem sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma u BiH sa standardima FATF-a i Moneyvala iz posljednjeg kruga evaluacije.
Čitaj više
Kroz finansijski sistem BiH 'oprano' 13,6 miliona KM nelegalno stečenog novca
SIPA tužilaštvima podnijela 78 izvještaja i devet dopuna izvještaja.
16.02.2024
Nedostatak definicije i zakonskog rješenja: Izazovi u borbi protiv pranja novca
Nedostatak statističkih podataka o zamrznutim i oduzetim sredstvima u inozemstvu ostaje značajan izazov.
14.02.2024
Delegati su prihvatili i zaključak koji je predložio drugi zamjenik predsjedavajućeg tog doma Nikola Špirić (SNSD) kojim se zadužuju sekretari oba doma PS da u suradnji s predlagačem zakona isprave normativno-tehničke greške sadržane u mišljenju zakonodavno-pravnog sektora, a s ciljem da ne bi bilo mogućnosti za različita tumačenja.
Usvajanjem tog zakona s oznakom 'EI' Bosna i Hercegovina želi poboljšati kapacitete za efikasniju borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u korist poslovne zajednice i građana BiH.
Zastupnički dom državnog parlamenta je 21. prosinca 2023. godine, također po žurnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti (P.Z.E.I.), čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
'Oprano' 13,6 milijuna KM
Kroz financijski sistem Bosne i Hercegovine (BiH), tokom 2023. godine, u legalne novčane tokove ubačeno je više od 13,6 milijuna maraka nelegalno stečenog novca, utvrdila je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH.
Istragama krivičnih djela pranja novca utvrđeno je da je pričinjena materijalna šteta od prijavljenih krivičnih djela ukupno iznosila 5,4 milijuna, dok je stečena imovinska korist iznosila 13,6 milijuna KM.
SIPA je lani nadležnim tužiteljstvima u BiH podnijela ukupno 78 izvještaja o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu protiv ukupno 242 osobe i devet dopuna izvještaja protiv ukupno 55 fizičkih osoba.
Financijsko-obavještajni odjel (FID) pri Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) razvio je nekoliko procjena rizika i tipologija pranja novca, a najnovija, objavljena u lipnju 2023., identificirala je osnivanje pravnih subjekata u Bosni i Hercegovini koji se koriste za pranje profita koji potječu iz EU.
Kaznena djela visoke prijetnje koja generiraju značajna nezakonita sredstva uključuju korupciju, izbjegavanje poreza i organizirani kriminal, dok su kaznena djela srednje-visokog rizika povezana s nezakonitom proizvodnjom, trgovinom drogom i prijevarama.
Pranje novca putem trgovine ocijenjeno je kao srednja prijetnja. Najčešća pretkrivična djela za pranje novca su korupcija, trgovina drogom i ljudima, krijumčarenje oružja i robe pod carinskim nadzorom, prijevare, imovinski kriminal i izbjegavanje poreza.