Bosna i Hercegovina (BiH) bi prioritetno trebala da počne pregovore s Fronteksom i usvoji zakone o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, o sukobu interesa i o sudovima, s obzirom na kratki rok do martovske sjednice Evropskog savjeta, rekla je generalna direktorica za Evropu u Službi za spoljne poslove Evropske unije (EU) Angelina Eichhorst.
Eichhorst, koja boravi u službenoj posjeti BiH, istakla je da je sjednica Evropskog savjeta u martu izuzetno važna za BiH i dodala da nije u mogućnosti da unaprijed kaže koji će biti ishod prilikom odlučivanja o eventualnom otvaranju pregovora o članstvu BiH u EU.
Dodala je da je manje-više svima jasno šta BiH treba da uradi i koji su joj zadaci. "To zovem jedan plus tri uslova. Za predstojeće izbore ove godine potrebno je obaviti sve pripreme kako bi imali adekvatan izborni proces", rekla je Eichhorst i dodala da nije u poziciji da da datum za otvaranje pregovora BiH.
"To je odluka koju donosi svih 27 zemalja članica u Evropskom savjetu. Četrnaest ključnih prioriteta ostaje kao trajna i nepromjenjiva kategorija koja će se neminovno morati provesti", naglasila je Eichhorst, prenosi Srna.
Zbog kratkog roka, lista je sužena na nekih osam prioriteta, dodala je, odnosno na ono što se realno može ostvariti do zasjedanja Evropskog savjeta.
Naglasila je kao ključno unapređenje integriteta izbornog procesa, ukazujući na to da se mora naći rješenje za sprovođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava.
"Pitanje integriteta izbornog procesa je vrlo važan element i dio svih tih rješenja i mi ćemo nastavljati insistirati i tražiti rješavanje ovog pitanja. Ako je za njegovo rješavanje potrebno još dodatnih rundi pregovora, ja sam i za tu opciju, jer se jedino kroz pregovore može doći do kompromisa", pojasnila je.
Eichhorst je prisustvovala 10. sastanku političkih direktora zemalja Zapadnog Balkana i delegacije Evropske unije, nakon čega je poručila da je značajno što je misija EUFOR-a ojačana dodatnim snagama za osiguravanje sigurnosti i stabilnosti BiH.
Zamjenik ministra spoljnih poslova BiH Josip Brkić, koji je bio domaćin pomenutog sastanka, naveo je da je razgovarano o usklađivanju s vanjskom i sigurnosnom politikom EU, ratu u Ukrajini, te o uticaju Kine na ovu regiju.
Naglasio je da su se dotakli i situacije na Bliskom istoku, s posebnim fokusom na Izrael i Palestinu, te zemlje Persijskog zaliva.
Brkić je rekao da je pozitivno ocijenjeno potpuno svrstavanje BiH uz spoljnu i sigurnosnu politiku EU.
Nakon odluke Evropskog savjeta iz decembra 2023. godine da će započeti pristupne pregovore sa BiH kada se postigne potrebni stepen usklađenosti sa zahtjevima za članstvo, Eichhorst će iskoristiti sastanke da od predstavnika izvršnih i zakonodavnih organa vlasti u BiH zatraži napredak u reformama, s obzirom na to da Komisija podnosi svoj izvještaj o napretku Evropskom savjetu najkasnije u martu 2024. godine, rekli su u Delegaciji EU u BiH.
Podsjećamo, nedavno je u posjeti BiH bila i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, s ciljem da od domaćih vlasti dobije informacije o onome što je urađeno i što se može uraditi kako bi mogla izvijestiti šefove vlada i država 27 zemalja članica.
Predsjednica Evropske komisije rekla je da se jasno vidi napredak u BiH, ali da su potrebni dodatni rezultati, posebno kada je riječ o demokratiji i vladavini prava.