Želim da Kina i Europska unija (EU) budu ključni trgovinski partneri sposobni izgraditi povjerenje u opskrbnim lancima, poručio je kineski predsjednik Xi Jinping čelnicima EU-a tijekom sastanka u Pekingu u četvrtak.
"Kina promiče visokokvalitetni razvoj i otvaranje na visokoj razini te je spremna smatrati EU ključnim partnerom u gospodarskoj i trgovinskoj suradnji", rekao je Xi na sastanku u Pekingu s predsjednicom EU-a Ursulom von der Leyen i predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom. Rekao je da Kina želi Europu smatrati "partnerom od povjerenja u industrijskoj suradnji i lancu opskrbe kako bi se postigla uzajamna korist", izvijestila je kineska državna televizijska postaja China Central Television (CCTV).
To je bio prvi samit Kine i dužnosnika EU-a nakon četiri godine, a trebao bi obuhvatiti brojna pitanja, od protoka podataka, do pristupa tržištu. Napetosti između Bruxellesa i Pekinga rasplamsale su se zbog nastojanja Europe da "smanji rizik" svojih opskrbnih lanaca i nedavne istrage protiv subvencija za električna vozila proizvedena u Kini.
Kina je tu istragu kritizirala u četvrtak na odvojenom brifingu u Pekingu, gdje je glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine He Yadong pozvao EU da prestane koristiti tu istragu za "trgovinski protekcionizam".
Tijekom sastanka, Xi je pozvao Peking i EU da "eliminiraju sve vrste smetnji", prema CCTV-u. Ta je primjedba vjerojatno usmjerena na SAD, koji nastoji spriječiti Kinu u razvoju sposobnosti proizvodnje vrhunskih poluvodiča.
Von der Leyen je svoj razgovor sa Xijem opisala kao "dobar i iskren" u objavi na X-u. Napisala je da su razgovarali o "glavnim izazovima u svijetu sa sve većim geopolitičkim trvenjima", dodajući da su se složili oko zajedničkog interesa za "uravnoteženim trgovinskim odnosima".
Prije sastanka u Pekingu u četvrtak, Italija je službeno priopćila Kini da će izaći iz nacionalne inicijative Pojas i put. Dok se Italija mjesecima pripremala prekinuti svoje sudjelovanje u Xijevu investicijskom programu, trenutak objave naglasio je stalne napetosti između drugog najvećeg svjetskog gospodarstva i članica EU-a.
Xi i čelnici EU-a razgovarali su o Pojasu i putu tijekom svog sastanka, a prema CCTV-u, kineski je čelnik rekao dužnosnicima da je voljan njegovu inicijativu povezati s Global Gatewayom – europskim infrastrukturnim planom vrijednim 300 milijardi eura čiji je glavni cilj upravo natjecanje s Kinom u strateškim regijama.
Ususret samitu u četvrtak, dužnosnici EU-a namjeravali su zatražiti više napora u provođenju sankcija Rusiji. No u EU-u su realni i ne očekuju konkretne rezultate po tom pitanju.
"Duboka pitanja" stoje na putu dobrim odnosima između Pekinga i Bruxellesa, rekao je Jens Eskelund, predsjednik Gospodarske komore Europske unije u Kini, za Bloomberg TV. Istaknuo je rat u Ukrajini, trgovinski deficit i kineski višak kapaciteta koji se izvozi u Europu.
"To će se morati riješiti prije nego što stvari pođu po zlu između dviju strana", rekao je, dodajući da partnerstvo s Kinom treba stvoriti "jednaku ili približno jednaku vrijednost" za obje strane.
EU je zabrinut da će slab gospodarski oporavak Pekinga, uključujući slabu domaću potražnju, dovesti do toga da će Kina još više izvoziti, prijeteći kritičnim industrijama u Europi i njihovim radnicima. Trgovinski deficit EU-a s Kinom je prošle godine narastao na više od 400 milijardi dolara.
--- Uz pomoć Columa Murphyja, Zibang Xiaa, Lucille Liu i Jamesa Maygera