SAD produbljuje obavještajnu suradnju sa zemljama diljem Azije dok se nastoji suprotstaviti sofisticiranom špijunskom aparatu Pekinga i grubim kineskim cyber napadima.
Prema američkim dužnosnicima koji nisu željeli biti imenovani dok razgovaraju o pitanjima koja nisu javna, administracija Joea Bidena razvila je niz odvojenih, ali međusobno preklapajućih partnerstava u Aziji.
To uključuje aranžman za dijeljenje obavještajnih informacija s "Quad" grupom koju čine SAD, Indija, Japan i Australija. Također postoje trilateralna partnerstva između SAD-a, Japana i Južne Koreje, te između SAD-a, Japana i Filipina.
Osim toga, postoji i jačanje bilateralnog dijeljenja informacija s Japanom, Indijom i Vijetnamom. Naglasak ovih odnosa leži na povećanju otpornosti na kineske ofenzivne operacije na internetu.
Ova nova i ojačana partnerstva, formalno poznata kao odnosi obavještajne suradnje, djelomično su usmjerena na smanjenje rastuće moći špijunskog aparata Kine, koji je nedavni izvještaj britanskog parlamenta opisao kao najveći na svijetu. Napor administracije dio je šireg napora za produbljivanje veza diljem regije zbog rastuće zabrinutosti oko prijetnje iz Pekinga.
"Obavještajna suradnja može djelovati kao važan multiplikator snage", rekao je Daniel Byman, stručnjak za tu temu u Centru za strateške i međunarodne studije u Washingtonu. "Ona može proširiti ukupno prikupljanje informacija jer različite zemlje imaju pristup različitim tajnama u različitim dijelovima svijeta."
Iz ureda direktora Nacionalne obavještajne službe nisu željeli komentirati ove odnose. Glasnogovornik Bijele kuće rekao je da se američka suradnja u regiji odnosi na dijeljenje informacija, ali nije želio komentirati konkretna partnerstva. Ministarstvo vanjskih poslova Indije odbilo je komentirati. Južnokorejska, japanska, australska, filipinska i vijetnamska vlada nisu odgovorile na zahtjeve za komentar.
Rastuća odlučnost Kine u regiji, zajedno s promjenama vodstva u nekim prijestolnicama, učinila je zemlje poput Južne Koreje i Filipina sklonijim suradnji u posljednje vrijeme, rekli su američki dužnosnici. Neki partneri u regiji također se nadaju da će ovi odnosi pružiti neku sigurnost u slučaju da Donald Trump osvoji predsjedničke izbore u SAD-u sljedeće godine. Dužnosnici su također primijetili da su bliže veze već donijele rezultate.
Krajem prošle godine Indija je uspjela odbiti kinesku vojnu invaziju na Himalajama zahvaljujući pojačanoj razmjeni obavještajnih podataka s američkom vojskom, prema US News & World Reportu. U svibnju 2022. zemlje Quada najavile su pakt koji pruža podatke s komercijalnih satelita zemljama diljem Pacifika, omogućujući im praćenje aktivnosti kineske pomorske policije, kao i krijumčarenja i ilegalnog ribolova.
Produbljene veze s Japanom u ovom području dolaze nakon onoga što Washington vidi kao tihi napor Tokija da riješi dugogodišnje zabrinutosti SAD-a zbog njegove sposobnosti da čuva tajnu, rekli su američki dužnosnici. U svibnju je američka Space Force najavila isporuku osjetljive opreme za praćenje satelita Japanu.
Na sastanku s američkim ministrom obrane Lloydom Austinom u srijedu, japanski ministar obrane Minoru Kihara obećao je provedbu temeljite nadogradnje zaštite informacija i sposobnosti kibernetičke sigurnosti uz američku pomoć, prema priopćenju Ministarstva obrane Japana.
Ipak, postoje i prepreke, posebno zbog pitanja o sposobnosti SAD-a da čuva tajnu. U travnju je Ministarstvo pravosuđa optužilo 21-godišnjeg pripadnika Nacionalne garde Jacka Teixeiru za nelegalno širenje klasificiranih informacija, uključujući osjetljive podatke s bojišta o ruskoj invaziji na Ukrajinu i otkrića da su Sjedinjene Američke Države prisluškivale saveznike poput Južne Koreje.
Ova partnerstva će nadopuniti "Five Eyes" aranžman koji je dugo bio temelj američkih obavještajnih partnerstava. Ta neformalna mreža koju čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland u posljednjih nekoliko godina usmjerila je svoju pozornost prema Kini, ali njeno ekskluzivno članstvo na engleskom jeziku ograničava njen doseg i relevantnost u Aziji.
"Dominacija 'Five Eyesa' prilično je utemeljena, ali kada počnete raditi na različitim problemima, dolazite do različitih prioriteta", rekao je Byman. "Kako se usmjeravamo prema Kini, zemlje poput Japana i Južne Koreje postaju važnije, zajedno s partnerima 'Five Eyesa' u regiji poput Australije i Novog Zelanda."