Europska unija planira iskoristiti odsutnost Xi Jinpinga i Vladimira Putina s ovotjednog sastanka Grupe 20 (G20) kako bi se obratila nacijama s takozvanog "globalnog juga" na sastanku na visokoj razini s afričkim čelnicima na marginama summita.
Budući da se i kineski i ruski predsjednik drže podalje od dvodnevnog skupa u New Delhiju, EU želi iskoristiti trenutak, prema izvorima upoznatim s pripremama koji su željeli ostati anonimni. Blok od 27 zemalja želi pokazati da je ozbiljan u pogledu redefiniranja svog partnerstva s Afrikom, unatoč problematičnom naslijeđu kolonijalizma, kažu.
Među onima koji bi trebali sudjelovati su predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i njemački kancelar Olaf Scholz. S afričke strane sudjelovat će, tvrdi se, čelnici iz Južne Afrike, članice G-20, te iz Egipta, Nigerije i Komora, trenutno predsjedavajućeg Afričke unije.
Ono što bi zapravo trebao biti "mini-summit" događa se dok se natjecanje za globalni utjecaj pojačava usred američko-kineskog sukoba i podjela oko ruskog rata protiv Ukrajine.
Dok su Kina i Rusija napredovale među afričkim nacijama, uključujući pozivanje na antikolonijalne osjećaje, Putinovo povlačenje iz crnomorskog sporazuma o žitu najviše je pogodilo zemlje u razvoju, što bi moglo ostaviti prostora Europi da utječe na mišljenje zemalja koje su odbile osuditi rat Rusije protiv Ukrajine.
Na sastanku u Indiji 9. rujna europski čelnici žele podržati nastojanja Afričke unije (AU) da postane stalna članica G20, rekli su dobro pozicionirani izvori. Članstvo u AU također je prioritet za domaćina summita, indijskog premijera Narendru Modija.
U svibnju, tijekom posjeta sjedištu Afričke unije u Etiopiji, Olaf Scholz podržao je pozive da blok postane stalna članica G20 kako bi imao veću ulogu u naporima da se uhvati ukoštac s globalnim problemima kao što su klimatske promjene. Njemački kancelar ustvrdio je da Afrika mora igrati veću međunarodnu ulogu kako bi odražavala svoju rastuću važnost u sve više razlomljenom i multipolarnom svjetskom poretku.
Glasniji glas
Stalno članstvo, a ne članstvo u "zvanoj međunarodnoj organizaciji", dalo bi Afričkoj uniji isti status kao i EU. To je dio nastojanja da se afričkim zemljama da jači glas kada međunarodne organizacije odlučuju o mjerama koje ih se tiču, uključujući napore za rješavanje problema globalnog zatopljenja - koje je uglavnom uzrokovano emisijama iz zemalja G20.
Na dnevnom redu sastanka je i rasprava o posljedicama ruskog rata protiv Ukrajine na globalnu sigurnost hrane - situacija koja prijeti eskalacijom nakon što je Putin odbio oživjeti UN-ov sporazum o žitu nakon razgovora u ponedjeljak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Scholz također želi iskoristiti sastanak za pripremu međunarodne konferencije koja će se održati u Berlinu 20. studenog, na kojoj europski i afrički čelnici žele nastaviti "Dogovor s Afrikom", inicijativu čiji je cilj poboljšanje uvjeta za održiva ulaganja privatnog sektora u Afričke zemlje, uključujući i infrastrukturu.