Europska unija i njezine članice poduzimaju hrabre korake kako bi ojačale alate nacionalne sigurnosti i osigurale opskrbe, približavajući se strategiji Sjedinjenih Američkih Država da izbjegnu preveliku ovisnost o Kini i suzbiju napredak njezinih vojnih sposobnosti.
No, ti koraci dolaze uz pitanja o brzini provedbe mjera. U nekim područjima, rasprave u EU još su u ranoj fazi u usporedbi sa SAD-om, te će Unija trebati vrijeme da razmisli o tim pitanjima i identificira rizike, reklo je nekoliko dužnosnika koji su zamolili da ostanu anonimni o tom povjerljivom pitanju.
EU je u utorak objavila plan koji skicira prijedloge za identifikaciju sigurnosnih rizika, te moguću kontrolu izvoza ključne tehnologije i ograničenje osjetljivih investicija u budućnosti. EU također razmatra preuređenje ključnih opskrba u kojima je ranjiva, poput sirovina, poluvodiča i automobilskih baterija, te povećanje ulaganja u iznimno važne nove tehnologije.
Dužnosnici Europske unije nastoje postići delikatnu ravnotežu. Žele imati mogućnost ciljano intervenirati tamo gdje postoje vojne implikacije, ali istovremeno održavati šire trgovinske veze s kritičnim kineskim tržištem. Također žele to raditi u suradnji s SAD-om, iako Washington često nastoji ići dalje i brže od Bruxellesa.
Kineski premijer Li Qiang posjetio je Berlin kako bi potaknuo njemačke tvrtke da preuzmu vodeću ulogu u tzv. smanjenju rizika (smanjenju ovisnosti). U međuvremenu, EU je predložila financijski paket pomoći od otprilike 50 milijardi eura kako bi podržala Ukrajinu u sljedećim godinama.
"U području ekonomske sigurnosti, imamo ograničen, mali skup vrhunske tehnologije", izjavila je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, novinarima u utorak kad su je pitali o Kini. "I ovdje želimo osigurati da se ne poboljšavaju vojne sposobnosti nekih zemalja od interesa."
Aktiviranje mjera za ograničavanje prekograničnih ulaganja do kraja godine bio bi posebno optimističan vremenski okvir, kažu dužnosnici.
Članice bi također trebale prihvatiti širi pristup sigurnosti koji cjelovito promatra izvoz ključnih dobara, investicije te prijenos tehnologija i stručnosti koje često prate te investicije.
"Naša prva zadaća je izgraditi zajedničko razumijevanje rizika na razini EU-a", rekao je potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis. "Kada postignemo to zajedničko razumijevanje, moći ćemo postići suglasnost o najboljim načinima suočavanja s identificiranim rizicima."
Sigurnost je uglavnom odgovornost nacionalnih vlada i iako predložena strategija ne sugerira promjenu toga, upozorava da "neusklađeno nakupljanje nacionalnih kontrola od strane članica stvara rupe i podriva učinkovitost kontrola izvoza i integritet jedinstvenog tržišta."
Ranjivosti
Briga je da ako jedna zemlja zabrani izvoz, a druge to ne učine, investicije će se preusmjeriti u tu zemlju i kontrole će biti neučinkovite. Slično tome, neusklađeni pristup novcu koji ulazi u EU, posebno prema kritičnoj infrastrukturi i istraživanju i razvoju, otvara ranjivosti za sve.
Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je u ponedjeljak da podržava kontrolu izvoza nekih visokotehnoloških dobara radi jačanja ekonomske sigurnosti. Govoreći na poslovnoj konferenciji uoči njemačko-kineskih vladinih konzultacija u Berlinu u utorak, Scholz je također naznačio da će njegova administracija "pažljivije pogledati kada je riječ o obrani i oružju."
"Ne želimo da određena vojna oprema bude isporučena iz Kine u Rusiju, zapravo iz bilo koje zemlje, i mi to stavljamo jasno do znanja", rekao je Scholz. "A radi se o tehnologiji koja se koristi u nadzoru, u ovom području treba biti oprezan."
EU lideri će raspravljati o nacrtu o ekonomskoj sigurnosti i održati raspravu o Kini kada se sastanu u Bruxellesu sljedeći tjedan. Nacrt zaključaka u koji je Bloomberg imao uvid trenutno navodi da će lideri naglasiti potrebu "za jačanje ekonomske sigurnosti i otpornosti Unije te smanjenje strateške ovisnosti".
'Izazovi sigurnosti'
Također će pozvati na "proporcionalne, precizne i ciljane odgovore na sigurnosne izazove uz osiguranje ravnoteže između otvorene ekonomije i obrane interesa Unije", prema nacrtu koji se može još promijeniti.
Još jedan izazov je to što je pitanje tko bi trebao razvijati napredno oružje snažno povezano s mjestom gdje se proizvode električna vozila i telefoni. Provedba strategije je posebno složena u slučaju Kine gdje se civilni i vojni razvoji isprepliću, posebno u području takozvanih omogućavajućih tehnologija koje sve više imaju vojne implikacije poput kvantnog računarstva, umjetne inteligencije, poluvodiča, 6G mreže i biotehnologije.
Istovremeno, mnoge europske tvrtke žele nastaviti prodavati na ogromnom tržištu Kine unatoč često nametnutim uvjetima i kao cjelina, blok ovisi o Pekingu za ključne opskrbe.
Pronalaženje ravnoteže između svih ovih čimbenika na način koji je odgovarajuće usmjeren i usredotočen na interese Europe neće biti lako, rekao je jedan od dužnosnika. Neki članice mogu osjetiti potrebu za zaštitničkim pristupom, dok druge jednostavno slijede ono što SAD predlaže, dodao je dužnosnik.
(Osvježeno izjavom von der Leyen u šestom odlomku, Dombrovskisom u devetom)
-- Uz pomoć Michaela Nienabera, Samuela Stoltona, Kevina Whitelawa i Katharine Rosskopf.