Čelnici u Europi smanjili su retoriku usmjerenu prema Washingtonu zbog njegovog golemog plana zelenih subvencija i umjesto toga se usredotočuju na to kako poboljšati vlastitu politiku kako bi europske tvrtke bile konkurentnije američkim i kineskim.
Kada se 27 šefova država i vlada Europske unije sastane u četvrtak u Bruxellesu, raspravljat će o labavljenju pravila o subvencijama kako bi zemlje mogle ponuditi veću potporu tvrtkama za zelene tehnologije, kao i o načinima za stvaranje regulatorne jasnoće kako bi privukli više domaćih ulaganja.
Prije manje od dva mjeseca, francuski ministar financija Bruno Le Maire rekao je da svojim Zakonom o smanjenju inflacije SAD usvaja industrijsku politiku koja odražava kineski model dodjele subvencija, a neki su zaprijetili da će podnijeti žalbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji zbog Zakon. Od tada su se napetosti smanjile.
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da je ispravno razmotriti posljedice IRA-e, ali da "proročanstva o propasti nisu prikladna".
"Mi u Europi sigurno imamo ekonomske preduvjete i instrumente financiranja za ovladavanje klimatski neutralnom transformacijom industrije", rekao je Scholz njemačkom parlamentu u srijedu.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prošlog je tjedna predstavila industrijski plan Green Deal, kojim se nastoji ubrzati razvoj sektora čiste tehnologije u EU-u ublažavanjem pravila o državnim potporama, pojednostavljivanjem propisa i ubrzanjem izdavanja dozvola za nove projekte. Prijedlog slijedi IRA-u, koja uključuje otprilike 500 milijardi dolara nove potrošnje i poreznih olakšica tijekom narednog desetljeća u korist američkih tvrtki.
Američka ministrica financija Janet Yellen pozdravila je predloženi europski napor.
"Ako Europa poduzme mjere da uvede subvencije slične našima, to je dobro", rekla je novinarima u srijedu u Tennesseeju. "Ovo je dobra klimatska politika i postoji mnogo posla za sve nas da bismo mogli imati koristi od prijelaza na čistu energiju. Tako da ćemo raditi s njima."
Šefica EU-a za tržišno natjecanje, Margrethe Vestager, predložila je labavljenje pravila o državnim potporama, no mnoge su države članice zabrinute da bi to moglo stvoriti nejednake uvjete za sve.
Sama Vestager upozorila je da bi prevelika nacionalna potpora tvrtkama mogla dovesti u nepovoljan položaj manje i siromašnije zemlje s manjim fiskalnim kapacitetom. Otkako su pravila ublažena nakon ruske invazije na Ukrajinu, Njemačka i Francuska su odgovorne za više od 70 posto mjera državne potpore koje su prijavljene Komisiji.
EU se također usredotočuje na ublažavanje regulatorne birokratije ubrzavanjem izdavanja dozvola i vremena potrebnog za odobrenje državne potpore.
"Dugi procesi izdavanja dozvola koje imamo unutar Europske unije umanjuju našu konkurentnost", rekla je u intervjuu Ebba Busch, zamjenica švedskog premijera zadužena za industriju. "Moramo pronaći način da to skratimo ako želimo povećati svoju konkurentnost."
Kritičari su rekli da paket Komisije ne ide dovoljno daleko i da je financiranje na razini EU-a potrebno za pomoć manjim zemljama.
Povjerenik EU-a za unutarnje tržište, Thierry Breton, napisao je u postu na blogu ovog mjeseca da "također nastavljamo istraživati dodatna rješenja kako bismo osigurali postizanje većeg zajedničkog financiranja na razini EU-a kako bi sve države članice imale pristup potrebnom financiranju, brinući se za njihovim različitim potrebama i očuvanju jednakih uvjeta za sve."
Ali zemlje EU-a nemaju mnogo apetita staviti na stol ove veće borbe oko proračuna EU-a i zajedničkih fondova upravo sada. O ideji Komisije da se stvori fond za suverenitet – daleko spornijoj ideji koja će biti vezana uz reviziju proračuna EU-a, neće se raspravljati do ljeta.
-- Uz pomoć Stephanie Bodoni, Iaina Rogersa i Christophera Condona.