Kineski čovjek broj dva, Li Qiang, sletio je u Njemačku u nedjelju, u sklopu svog prvog putovanja u inozemstvo otkako je postao premijer, dok druga najveća svjetska ekonomija pokušava spriječiti pogoršanje odnosa s Europom do razine koju je dosegnula s Sjedinjenim Američkim Državama.
Kineski premijer će se u ponedjeljak sastati s njemačkim predsjednikom Frank-Walterom Steinmeierom. Li će također razgovarati s kancelarom Olafom Scholzom tijekom sedme međuvladine konzultacije između Kine i Njemačke.
Li će zatim otputovati u Francusku radi razgovora s predsjednikom Emmanuelom Macronom, prema Ministarstvu vanjskih poslova Kine. Također bi mogao imati priliku razgovarati s američkom ministricom financija Janet Yellen tijekom svog boravka u Europi, budući da su oboje planirani sudionici summita o razvojnom financiranju koji će se održati u Parizu ovaj tjedan.
Li putuje u Europu istodobno kada američki državni tajnik Antony Blinken posjećuje Peking kako bi pokušao resetirati odnose između najvećih svjetskih ekonomija, što naglašava trenutne napetosti koje destabiliziraju kineske diplomatske odnose s zapadnim demokracijama.
Kineskog premijera prati Zheng Shanjie, šef kineske agencije za ekonomsko planiranje, i ministar trgovine Wang Wentao. Njihov odsutnost iz Kine može značiti da će najave o očekivanim ekonomskim poticajima biti odgođene do Li-jevog povratka u petak.
Ovo putovanje slijedi posjete Kini koje su u prošloj godini obavili Scholz i Macron, a dolazi u vrijeme kada Peking pokušava popraviti odnose s Europom koji su oštećeni kineskom podrškom Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu. Kina također nastoji privući investicije europskih tvrtki i potaknuti Europsku uniju i njene članice da se ne pridruže Sjedinjenim Američkim Državama u ograničavanju izvoza tehnologije i trgovine.
Razgovori dolaze u osjetljivom trenutku za Europu dok se blok bori da definira koherentan pristup Kini, pri čemu su Njemačka i Europska komisija, izvršno tijelo EU-a, istodobno opisali Kinu kao partnera, konkurenta i rivala.
Predsjednica Europske komisije Ursula Von Der Leyen trebala bi najaviti novu strategiju gospodarske sigurnosti bloka u utorak, uključujući detalje o načinu "smanjenja rizika" od Kine.