Bivši američki državni tajnik Henry Kissinger izjavio je da bi predsjednik Vladimir Putin mogao imati problema s održavanjem vlasti ako rat u Ukrajini prisili Rusiju da napusti vojnu agresiju i prihvati mirovni sporazum s Europom.
"Želio bih da Rusija shvati da njezini odnosi s Europom moraju biti temeljeni na dogovoru i vrsti konsenzusa, i vjerujem da bi ovaj rat, ako se pravilno okonča, to mogao omogućiti", izjavio je Kissinger u intervjuu za Bloomberg, koji je vodio glavni urednik John Micklethwait. Na pitanje hoće li Putin moći opstati na vlasti ako se rat okonča na tim uvjetima, Kissinger je odgovorio: "To je malo vjerojatno."
Iskusni diplomata je rekao da je važno da Ukrajina izađe iz rata kao snažna demokracija, te da je poželjno izbjeći "raspad Rusije ili smanjenje Rusije na ogorčenu nemoć" koja bi mogla izazvati nove napetosti. Opisao je Putina kao "lika Dostojevskog opterećenog ambivalencijama i neispunjenim ambicijama", koji je vrlo sposoban upravljati vlasti i koristiti je "prekomjerno" u vezi s Ukrajinom.
Intervju 7. lipnja u New Yorku bio je retrospektiva Kissingerovog života i karijere nakon što je nedavno napunio 100 godina.
Putin je više puta ugostio Kissingera u Rusiji tijekom svoje vladavine o skoro četvrt stoljeća u Kremlju, a na sastanku 2012. godine izjavio je da njihov odnos seže od 1990-ih, kada je bio zamjenik gradonačelnika St. Petersburga. Kissinger je u svom intervjuu za Bloomberg rekao da je Putin istovremeno nasljednik tradicionalne ruske perspektive i netko tko je odrastao na ulicama Lenjingrada, sada St. Petersburga, gdje je više od polovice stanovništva umrlo od gladi tijekom Drugog svjetskog rata i suočavalo se s konstantnim prijetnjama.
"Putin je preveo to tako da nikada nije želio da europska vojna sila bude nadomak St. Petersburgu i velikim gradovima poput Moskve, te je reagirao 'na rubu iracionalnosti' na njeno širenje", rekao je Kissinger.
Dok su Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici bili ispravni u otporu Rusijinom napadu na Ukrajinu, "sve je važnije" da strane u sukobu razmotre kako ga žele okončati diplomatskim putem, rekao je Kissinger. Postoji rizik da vojni odnosi između sila dominiraju geopolitičkim razmišljanjem i pretvore rat u globalni sukob uključivanjem zemalja poput Kine, dodao je.
"Europa će postati stabilnija, svijet će postati stabilniji kada Rusija prihvati činjenicu da ne može osvojiti Europu, već da mora ostati dio Europe putem neke vrste konsenzusa kao i druge države", rekao je. "Ali trenutno je Rusija toliko slomljena da vidi da je postala faktor međunarodne politike u drugim regijama i postaje predmet europske konkurencije među raznim državama."