Rat u Ukrajini je ušao u treću godinu, a njegov kraj se i ne nazire. Sankcije uvedene Rusiji ostavile su traga na evropskim ekonomijama, dok raste zabrinutost da po rusku ekonomiju - posljedice nisu bile dovoljno velike.
Ukrajina se bori za podršku
Nedostatak municije, umorna vojska i odložene tranše finansijske i vojne pomoći ostavljaju traga na ukrajinskom frontu, na kom u posljednjih nekoliko sedmica Rusija uspijeva da preokrene bitku u svoju korist. Kijev je sada primoran da troši svoje ograničene ljudske i oružane resurse na frontu na istoku i jugoistoku zemlje, dok u Kongresu vlada uzavrela rasprava o tome da li je opravdano poslati još jedan paket pomoći Ukrajini.
Američki paket od 95 milijardi dolara Ukrajina je primorana da dijeli sa drugim američkim saveznicima - Izraelom i Tajvanom. Dugotrajna pat pozicija doprinijela je ne samo preispitivanju finansijske podrške - već i nestajanju ukrajinskog pitanja sa liste prioriteta na političkoj agendi.
"Mislim da će ovaj konflikt, nažalost, još trajati, prvenstveno zato što je u Putinovom interesu da se ovo razvuče što duže", rekla je za Bloomberg Adria Connect Tina Fordham, osnivač Fordham Global Foresight.
Pozicija Ukrajine posebno je osjetljiva i u kontekstu velike globalne izborne godine - osim izbora za Evropski parlament u maju, krajem godine svijet očekuju i američki izbori. Ukrajina je već dio kampanje.
Izjava bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da će Evropa ostati bez podrške Vašingtona ukoliko ne isplati svoje obaveze prema NATO-u, dodatno je podgrijala strasti. Ipak, Fordham smatra da njen efekat nije nužno negativan.
Da li su sankcije Rusiji uspjele
Dio preispitivanja dolazi i od ekonomskih pitanja. Države Grupe sedam uvele su široku paletu sankcija Rusiji u prethodnoj godini - koje su pogodile rusku energetiku, osnovne proizvode, ali i tehnologiju. Pristup Moskve međunarodnom finansijskom sistemu je pretežno blokiran, zamrznute su rezerve Centralne banke Rusije, kao i imovina stotina ljudi i kompanija.
Ali ruski BDP je uspio da prebrodi i te oluje, mahom zaobilazeći međunarodna ograničenja, dijelom i zahvaljujući potrošnji u vojnom sektoru. S druge strane, skidanje sa jeftinog ruskog gasa igralo je veliku ulogu u evropskoj inflaciji i usporavanju privrednog rasta.
BDP Rusije sa vojnom potrošnjom i bez nje
"Svrha sankcija nije da natjera zemlju da pregovara brže nego što želi, već da iskaže neodobravanje međunarodne zajednice. Amerika nije uspjela da sankcioniše zemlje koje kupuju od Rusije pa sankcije imaju mali uticaj. Nisam sigurna da Amerika može da postigne više od toga", navodi Fordham.
Odluka Evropske unije da prestane sa kupovinom ruskog gasa imala je ozbiljne posljedice po Evropu, ali je sada došlo do stabilizacije. Neki od argumenata za stabilizaciju su blaga zima i solidne rezerve. "Njemačka je dugo zagovarala ideju mira kroz povezivanje trgovanja kao smanjenje vjerovatnoće za konflikte. Ta teorija se sada ispostavila kao pogrešna. Ipak, iako je Njemačka pala u blagu recesiju, Evropa je uspjela da nađe alternativu za ruski gas i energiju", kaže Fordham.
Fordham: Period mira anomalija, dolazi do preraspodjele moći
Mnogi vide smrt Alekseja Navaljnog kao Putinovu poruku da nije zainteresovan za kompromise i fer igru. Na primjeru ratova u Iraku i Avganistanu imali smo priliku da vidimo da ratovi mogu trajati decenijama uprkos tome što su počeli potpuno neočekivano.
"Konflikti prestaju kada cijena učestvovanja u njima postane previsoka. Ratove zbog teritorija je veoma teško završiti. Mogući završetak je demilitarizacija određene zone, ali za Putina ovaj rat nikad nije bio samo zbog teritorije. Najvjerovatnije razrješenje je da Ukrajina postane zemlja kandidat Evropske unije i NATO članica, što je najgori mogući ishod za Rusiju koji će je još više gurnuti ka zemljama koje preispituju ustaljenu međunarodnu hijerarhiju, kao što su Kina i Iran", navodi Fordham.
Fordham ističe da je relativni mir i prosperitet u periodu od pada Berlinskog zida do pada Lehman Brothers zapravo bio anomalija.
"Mislim da sada ponovo ulazimo u period učestalih konflikata oko teritorije i da će posljedica po Evropu biti više ulaganja u odbranu i sigurnost", zaključuje Fordham.