Nuklearne sile unutar Grupe sedam nacija obećale su prekinuti dominaciju Rusije nad globalnim tržištima atomskog goriva, potencijalno presjekavši ključni izvor geopolitičke valute za ruskog predsjednika Vladimira Putina više od godinu dana nakon njegove invazije na Ukrajinu.
Kanada, Francuska, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD obvezale su se u nedjelju da će zajednički istisnuti Rusiju iz globalnih nuklearnih lanaca opskrbe. Čak i usred sankcija sa zapada zbog rata, državni nuklearni div Kremlja, Rosatom Corp., ostao je najveći svjetski izvoznik reaktora i goriva.
"Ovaj će se sporazum koristiti kao temelj za potpuno istiskivanje Putina s tržišta nuklearnog goriva, i to što je prije moguće", navodi se u izjavi britanskog ministra energetike Granta Shappsa.
SAD i njegovi europski saveznici već više od godinu dana odmjeravaju oštre sankcije usmjerene na ruski nuklearni sektor, ali su se borili da postignu sporazum. Zabrinutost je da bi isključivanje vlastite nuklearne industrije od ruske opskrbe bilo previše ekonomski bolno. Rosatom je osigurao oko četvrtinu obogaćenog urana potrebnog za 92 reaktora u SAD-u 2021. U Europi, komunalna poduzeća koja proizvode energiju za zemlje s oko 100 milijuna stanovnika i dalje se oslanjaju na tu tvrtku.
"Dopustili smo sebi da postanemo ovisni o premalo izvora opskrbe", rekao je Dan Poneman, glavni izvršni direktor Centrus Energy Corp., tvrtke koja pokušava ponovno pokrenuti američku industriju obogaćivanja urana. "Bit će potrebno četiri ili pet godina da se zamijeni taj kapacitet na koji se svijet počeo oslanjati."
Rusija se našla pod pojačanim pritiskom Međunarodne agencije za atomsku energiju zbog ugrožavanja nuklearne sigurnosti nakon zauzimanja najveće europske atomske elektrane na početku njezina rata protiv Ukrajine. Stanica Zaporizhzhia, sa šest reaktora projektiranih za proizvodnju petine električne energije u Ukrajini, naknadno je bila meta topništva i projektila, prijeteći izazvati radiološku nesreću. Sada njime upravljaju inženjeri iz Rosatoma.
"Rusija je pokazala da je nepouzdan dobavljač", rekla je američka ministrica energetike Jennifer Granholm. Države moraju preurediti globalne nuklearne opskrbne lance kako bi "surađivale s tvrtkama i zemljama koje dijele njihove vrijednosti", rekla je.
Dok su neke europske nacije, uključujući Bugarsku, Finsku i Slovačku, poduzele korake kako bi se diverzificirale od ruskog nuklearnog goriva, Rosatom gradi cjevovod za buduće opskrbe s novim projektima reaktora diljem Afrike, Azije i Bliskog istoka.
Rosatom nije hendikepiran pravilima o neširenju nuklearnog naoružanja koja nameće Ministarstvo energetike SAD-a. U Indiji, koja je pod zapadnim trgovinskim ograničenjima otkad je testirala nuklearno oružje 1974., Rusija isporučuje nuklearno gorivo i gradi dva reaktora koja bi trebala biti otvorena 2025. U Kini je prošle godine Rosatom osigurao gorivo u vrijednosti od više od 375 milijuna dolara za reaktor za koji je američko ministarstvo obrane zabrinuto da bi moglo ojačati zalihe nuklearnog oružja u Pekingu.