Napetosti oko Kine bit će visoko na dnevnom redu dok se najviši diplomati Grupe sedam zemalja sastaju tijekom sljedeća dva dana u Japanu, rekao je visoki dužnosnik State Departmenta.
Geopolitički izazovi u Aziji bit će u većem fokusu sada kada Japan predsjeda rotirajućim predsjedavanjem G7, rekao je dužnosnik novinarima uoči sastanka ministara vanjskih poslova, koji se održava otprilike mjesec dana prije nego što američki predsjednik Joe Biden i drugi čelnici krenu za Hirošimu na godišnji samit čelnika.
Napetosti oko Tajvana zahtijevaju posebnu pozornost nakon što je Kina ponovno održala vojne vježbe oko otoka nakon sastanka predsjednika Tsai Ing-wena s predsjednikom Predstavničkog doma SAD-a Kevinom McCarthyjem. Otprilike u isto vrijeme, francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da bi Europska unija trebala izbjeći da je SAD uvuče u spor s Kinom, ističući podjele unutar bloka.
Naglašavajući napetosti, američka mornarica rekla je da je poslala ratni brod kroz Tajvanski tjesnac u nedjelju, što je potez koji je Kina nazvala reklamnim trikom.
Macronovo udvaranje predsjedniku Xi Jinpingu, koje je uključivalo državnu večeru i rijetke posjete južnom gradu Guangzhouu, u suprotnosti je sa žučnim razgovorima koji su obilježili prošlotjedno putovanje njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock u Peking. U zajedničkom brifingu s kineskim ministrom vanjskih poslova Qin Gangom upozorila je da bi vojna eskalacija u Tajvanskom tjesnacu bila "horor scenarij".
Josep Borrell, visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku, pokušao je umanjiti sve razlike u bloku, rekavši novinarima u nedjelju da nacije imaju isti pristup iako mogu koristiti različite izraze poput "strateške autonomije" i "izbacivanja rizika". EU želi deeskalirati napetosti oko Tajvana, rekao je, dodajući da je svaki potez da se silom promijeni status quo neprihvatljiv.
"Ako EU želi govoriti jezikom moći i želi biti politički igrač, onda nam je važno sve što se događa u svijetu", rekao je Borrell. "U Tajvanskom tjesnacu imamo poseban interes."
Japanski ministar vanjskih poslova Yoshimasa Hayashi, koji je posjetio Peking početkom mjeseca, rekao je tijekom radne večere u nedjelju da članice G-7 trebaju izraziti zabrinutost izravno s Kinom i pozvati njene čelnike da djeluju kao odgovorni članovi međunarodne zajednice.
"Trebali bismo nastaviti komunicirati s Kinom i surađivati s njom na globalnim pitanjima i područjima od zajedničkog interesa", rekao je.
Ministri vanjskih poslova u Japanu usporedit će bilješke iz raznih nedavnih posjeta Pekingu i tražiti zajednički pristup drugom najvećem svjetskom gospodarstvu o pitanjima kao što su Tajvan, ljudska prava, ekonomska prisila i potezi SAD-a da Kini ograniči pristup naprednoj tehnologiji poput čipova.
Ministri vanjskih poslova G7 također će raspravljati o tome kako osigurati da Ukrajina ima oružje i drugu obrambenu opremu koja joj je potrebna dugoročno, rekao je dužnosnik State Departmenta, napominjući da se sastanak održava dok su ruski ratni napori u zastoju i uoči najavljene ukrajinske protuofenzive.
Ruski predsjednik Vladimir Putin sastao se u nedjelju s kineskim ministrom obrane Li Shangfuom dok su nacije nastavile jačati strateške veze. Putin je pohvalio suradnju dviju vojski, ističući razmjenu obavještajnih podataka i zajedničke manevre u Aziji i Europi, izvijestila je novinska služba Interfax.
Američki državni tajnik Antony Blinken, koji je odustao od planiranog posjeta Pekingu nakon što je navodno kineski špijunski balon preletio SAD, umanjio je zabrinutost da će curenje visoko povjerljivih informacija izazvati nepovjerenje unutar G7.
"Na temelju razgovora koje sam vodio, nisam čuo ništa što bi utjecalo na našu suradnju sa saveznicima i partnerima", rekao je Blinken novinarima u subotu u Hanoju nakon sastanaka s visokim dužnosnicima u Vijetnamu.
Osim Kine, rekao je dužnosnik, ministri vanjskih poslova razgovarat će o Sjevernoj Koreji i načinima produbljivanja veza s državama jugoistočne Azije, kao i Kvadrom, koji uključuje SAD, Indiju, Japan i Australiju.
Također će biti proširene rasprave o tome kako G7 može potaknuti veću izgradnju globalne infrastrukture u zemljama u razvoju diljem Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike, rekao je dužnosnik, dodajući da su neke najave planirane za sljedeći mjesec tijekom sastanka čelnika summita.
G7 uključuje SAD, Japan, Njemačku, Francusku, UK, Kanadu i Italiju.
(Ažuriranja američkim slanjem ratnog broda kroz Tajvanski tjesnac)
-- Uz pomoć Philipa Glamanna