Predsjednik Joe Biden rekao je da američka recesija nije neizbježna i priznao da su ga suradnici upozorili na inflatorni rizik njegovog glavnog zakona o olakšicama, dok je inzistirao da neće ublažiti svoj stav o Rusiji čak i ako ga to košta ponovnog izbora.
Komentari, izneseni u intervjuu za Associated Press, bacaju novo svjetlo na Bidenove poteze za obuzdavanje inflacije koja je na vrhuncu u posljednjih 40 godina u SAD-u i u većem dijelu razvijenog svijeta, ugrožavajući šanse demokrata da održe Kongres i njegov izgled za drugi mandat.
Rekao je da su mu ministrica financija Janet Yellen i drugi rekli da bi njegov paket pomoći za Covid, usvojen prije 15 mjeseci, mogao imati marginalni utjecaj na inflaciju, dodajući da on ne misli tako. Biden je često govorio da je alternativa planu pomoći dublje gospodarsko iskakanje iz kolosijeka i sporiji oporavak.
"Rekla je da bi to moglo imati marginalni utjecaj na to", rekao je, misleći na Yellen. "Moglo bi se raspravljati je li to imalo marginalni, manji utjecaj na inflaciju. Mislim da nije. A većina ekonomista ne misli da jest. Ali ideja da je to izazvalo inflaciju je bizarna."
Bijela kuća odbila je pojasniti njegove komentare.
Intervju za AP bio je Bidenov prvi u tiskanom izdanju otkako je preuzeo dužnost, a održan je dan nakon što su Federalne rezerve izvršile svoje najveće povećanje kamatnih stopa u gotovo tri desetljeća u pokušaju da smanje rastuće cijene. Zabrinutost zbog inflacije i agresivan odgovor središnje banke potaknuli su strah od recesije i pokvarili mišljenje Amerikanaca o gospodarstvu i predsjedniku, unatoč snažnom tržištu rada.
Biden je ponovio svoju poruku da su SAD "u jačoj poziciji od bilo koje nacije na svijetu da prevladaju ovu inflaciju", a također je rekao da američka recesija "nije neizbježna". Istovremeno je priznao da su Amerikanci "stvarno, jako loši" u pogledu stanja u zemlji.
"Potreba za mentalnim zdravljem u Americi je naglo porasla, jer su ljudi vidjeli da je sve uzrujano", rekao je. "Ali većina je to posljedica onoga što se dogodilo, onoga što se dogodilo kao posljedica Covid krize."
"Ovo neće biti besplatno, ali opcija da ništa ne učinimo bila je gora", rekao je Biden, dok je zasebno napomenuo da bi njegova kampanja sankcija Rusiji i rastući troškovi goriva mogli donijeti političku cijenu. "Ja sam predsjednik Sjedinjenih Država. Ne radi se o mom političkom opstanku. Radi se o onome što je najbolje za zemlju. Bez šale."
Rekao je da savjetuje mladim ljudima koji razmišljaju o politici da postave pitanje: "Jeste li shvatili zbog čega vrijedi izgubiti?" Rekao je da je slab američki odgovor na invaziju Vladimira Putina na Ukrajinu mogao potaknuti daljnje upade u Europu ili pojačati kinesku agresiju prema Tajvanu ili nove runde sjevernokorejskih testiranja raketa.
"Pitali ste me što bih rekao američkom narodu. Rekao bih američkom narodu da sam cijelu svoju karijeru vodio vanjsku politiku", rekao je Biden. "Uvjeren sam da, ako pustimo Rusiju da se kotrlja, i Putina, on neće stati."
Ulagači su među onima koji su zabrinuti zbog ekonomskih izgleda, s dioničkim indeksom S&P 500 ovog tjedna koji je pao u "medvjeđe tržište" (bear market). Također ovog tjedna prosječne stope na hipotekarne kredite porasle su blizu 6 posto, najviše od 2008. i gotovo dvostruko u odnosu na početak godine.
"Uvjeren sam da smo u boljoj poziciji od bilo koje zemlje na svijetu da predvodimo drugu četvrtinu 21. stoljeća", rekao je Biden za AP. "To nije hiperbola, to je činjenica."
Bijela kuća je posljednjih dana intenzivirala svoje ekonomske napore za slanje poruka, pri čemu se dužnosnici administracije češće pojavljuju na televiziji, a predsjednik održava niz događaja o naporima Bijele kuće u borbi protiv inflacije. Biden je stavio poseban naglasak na borbu protiv visokih cijena benzina, koje su sada u prosjeku više od 5 dolara po galonu u cijeloj zemlji, izdavši pismo kritično prema rafinerijama nafte ranije ovog tjedna i najavljujući planove za posjet Saudijskoj Arabiji sljedećeg mjeseca.