Finska će se pridružiti NATO-u ako dobije posljednje preostale ratifikacije za svoju kandidaturu za članstvo, bez obzira na napredak koji je Švedska postigla prema pridruživanju savezu, rekao je u srijedu predsjednik Sauli Niinisto.
Finski parlament krenuo je s domaćim procesom ratifikacije pristupanja.te nordijske zemlje NATO-u, otvarajući pitanje o tome mogu li dvije zemlje biti primljene u Sjevernoatlantski savez u različito vrijeme. Iako su obje istovremeno podnijele zahtjev za članstvo, Turska i dalje predstavlja prepreku ulasku Švedske, iako je naznačeno da više nema problema s članstvom Finske.
"Naš parlament će donijeti odluku, a ako Turska i Mađarska ratificiraju, postat ćemo članica NATO-a", rekao je Niinisto na konferenciji za medije s premijerima Švedske i Norveške. Procjenjuje se da će finski zastupnici glasati o tom pitanju 28. februara.
Nastavak pregovora
Komentar je najnoviji signal da se Finska sprema ući u savez bez Švedske, svog susjeda i bliskog saveznika čije je kandidature za članstvo zaustavio turski otpor. Niinisto je insistirao da se njegova izjava ne bi trebala shvatiti kao da Finska ostavlja svog susjeda za sobom.
"U onoj mjeri u kojoj to ovisi o nama, ići ćemo ruku pod ruku, ali Turska ima ratifikaciju u svojim rukama i mi tu ne možemo ništa", rekao je predsjednik. ''Ako Turska i Mađarska ratificiraju, a naš parlament prihvati zakon, postat ćemo članovi''.
Pročitaj više: Turska bi mogla podržati ulazak Finske u NATO, a odbiti Švedsku
Pregovori nordijskih zemalja s Turskom nastavit će se za nekoliko sedmica, rekao je Niinisto, dodajući da je "optimist" da će obje zemlje postati članice do samita saveza sredinom jula u Vilniusu. Sljedeći pokušaj izlaska iz mrtve tačke planiran je u sjedištu NATO-a u Briselu
Zastupnici u Mađarskoj započet će raspravu o proširenju NATO-a 1. marta, izvijestila je u utorak novinska stranica hvg.hu. Iako istočnoevropska država nije postavila nikakve zahtjeve u zamjenu za ratifikaciju, rokovi donošenja odluke su više puta pomjerani.
Švedski premijer Ulf Kristersson nastavio je insistirati na istovremenom ulasku, rekavši da bi to bilo korisno za odbranu.
''Dobro je poznato da imamo vrlo blizak vojni odnos izvan NATO-a i to je bio jedan od razloga zašto smo zajedno krenuli na ovo putovanje'', rekao je Kristersson na konferenciji za medije u Harpsundu, jugozapadno od Stockholma. "Stvari bi se mogle zakomplicirati ako jedna od zemalja ostane izvan dok se druga pridruži''.