SAD su u subotu oborile, kako su naveli, kineski balon za nadzor u blizini obale Južne Karoline, unijevši novu napetost u odnose s Pekingom koji je taj potez nazvao pretjeranom reakcijom.
Predsjednik Joe Biden rekao je da je naredio Pentagonu u srijedu da spusti balon što je prije moguće "bez nanošenja štete bilo kome na zemlji". Vojska je odlučila da je najbolja opcija bila u subotu dok je bio iznad Atlantika unutar američkih teritorijalnih voda.
Kina je prosvjedovala protiv američkog poteza i rekla da zadržava pravo na odgovor, navodi se u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova u nedjelju. Rečeno je da su SAD prekršile međunarodnu praksu nakon slučajnog upada balona koji je bio za civilnu uporabu.
Kina nije unaprijed dobila obavijest o planu za obaranje balona. Američki dužnosnici poručili su Pekingu da zadržavaju pravo poduzimanja takve radnje, ali nisu iznijeli više pojedinosti o planu nakon što je donesen.
"Uspješno su ga srušili i želim pohvaliti naše avijatičare koji su to učinili, a o ovome ćemo imati više za izvijestiti malo kasnije", rekao je Biden novinarima.
Balon, uz još jedan koji je opažen i da prolazi kroz Srednju i Južnu Ameriku, imao je opremu za nadzor koja se obično ne povezuje sa standardnim meteorološkim aktivnostima ili civilnim istraživanjima kako tvrdi Kina, rekao je u subotu viši dužnosnik američke administracije. Njegova ruta iznad SAD-a u blizini mnogih potencijalno osjetljivih mjesta također je u suprotnosti s objašnjenjem kineske vlade da se radi o meteorološkom balonu, rekao je dužnosnik.
Vijest o ulasku balona u američki zračni prostor navela je državnog tajnika Antonyja Blinkena da odgodi posjet Kini i sastanak s predsjednikom Xi Jinpingom i potaknula sve veće pozive republikanaca, uključujući bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, da ga obore. Na svom putu, balon je prošao iznad Montane, gdje se nalaze silosi interkontinentalnih balističkih projektila.
Ministar obrane Lloyd Austin rekao je da Kina koristi balon "u pokušaju nadzora strateških lokacija u kontinentalnim Sjedinjenim Državama" i da američki plan da ga sruše uključuje "pomno praćenje njegove putanje i aktivnosti prikupljanja obavještajnih podataka".
Dužnosnici očekuju da će američko-kineski odnosi tešk ići naprijed, ali su rekli da obje zemlje imaju razloga ostaviti incident iza sebe. Drugi kineski balon uočen u Latinskoj Americi za koji su dužnosnici obrane rekli da također provodi špijunske aktivnosti ne zabrinjava SAD, rekla je osoba upoznata s tim pitanjem.
Američki dužnosnici očekuju da će saznati više o mogućnostima balona iz operacije izvlačenja koja je u tijeku s obale, gdje su američka plovila na licu mjesta.
Jedan projektil iz borbenog zrakoplova F-22 oborio je balon u 14:39 po istočnom vremenu, koristeći prvu dostupnu priliku da ga obore bez ozljeđivanja Amerikanaca, rekla su dva visok dužnosnika koji su izvijestili novinare.
Prelet je imao obavještajnu vrijednost za SAD jer je službenicima omogućio proučavanje i ispitivanje balona, te njegove opreme rekao je dužnosnik obrane. SAD je također poduzeo korake za ublažavanje prikupljanja obavještajnih podataka u balonu, rekao je dužnosnik.
Vojna akcija pokazuje da administracija "učinkovito odgovara na neprihvatljivo kršenje našeg suvereniteta od strane NR Kine", rekao je Austin u izjavi, misleći na Narodnu Republiku Kinu.
Zastupnik Mike Rogers, republikanac iz Alabame koji predsjeda Odborom za oružane snage Predstavničkog doma, rekao je da je "duboko zabrinut" što je administracija dopustila da balon prijeđe SAD. To je "još jedan primjer slabosti Bidenove administracije", rekao je u izjavi.
Kanadska ministrica obrane Anita Anand rekla je da zajedničko sjevernoameričko zračno-svemirsko obrambeno zapovjedništvo, poznato kao NORAD, "prati i analizira putanju i djelovanje balona za nadzor na velikim visinama".
Savezna uprava za zrakoplovstvo privremeno je zatvorila dio američkog zračnog prostora duž obale Karoline i naredila prekid dolazaka i odlazaka u četiri zračne luke u subotu kako bi omogućila vojsci da provede svoju operaciju.
U petak je kinesko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo da balon pripada Kini, ali je reklo da je civilni koji je provodio klimatska istraživanja i da je slučajno skrenuo s kursa. Pentagon je odbacio to objašnjenje, rekavši da je balon nosio opremu za nadzor i da je njime bilo moguće manevrirati.
Blinkenovo putovanje u Kinu koje se trebalo dogoditi u nedjelju imalo je za cilj nadogradnju diplomacije između Bidena i Xija na prošlogodišnjem summitu Grupe 20. Blinken je rekao da će posjetiti Peking kada se za to stvore uvjeti, ne navodeći što bi to značilo.
(Ažuriranja s komentarima američkih dužnosnika u šestom odlomku.)
-- Uz pomoć Alana Levina, Justina Sinka, Nicka Wadhamsa, Tonyja Capaccia i Briana Platta