Zemlje koje pregovaraju na samitu o klimi u Egiptu idu ka tome da odbace pozive za postepeno smanjivanje upotrebe svih fosilnih goriva, time gušeći napore Indije i ključnih razvijenih zemalja koje su ciljale da se osvrnu na upotrebu nafte i gasa, kao i uglja u sveobuhvatnom dogovoru na COP27.
Egipatsko predsjedništvo objavilo je prvi nacrt odluke s konferencije u kojoj je u velikoj mjeri održano prošlogodišnje obećanje dato u Glazgovu da će "ubrzati mjere ka postepenom gašenju nesmanjene energije iz uglja" i da će postepeno ukidati subvencije za fosilna goriva. Odluka također ponavlja posvećenost obavezi zadržavanja globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni Celzija. U njemu je naglašeno da države trenutno nisu u stanju da zadovolje potrebe zemalja u razvoju za finansiranje u oblasti klime.
Nacrt, koji je podložan reviziji do kraja sedmice, vjerovatno će biti razočaranje za zemlje koje su se zalagale za postepeno ukidanje svih fosilnih goriva, ne samo uglja. Indija je predvodila inicijativu, ali je dobila podršku od Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva, a ove zemlje su željele da se uvjere da je postepeno smanjivanje upotrebe uglja i dalje naglašeno.
Taj potez vjerovatno je naišao na široko protivljenje. Ministar energetike Saudijske Arabije, princ Abdulaziz bin Salman, rekao je u prošlosedmičnom intervjuu da je malo vjerovatno da će kraljevstvo podržati sporazum koji uključuje postepeno smanjenje proizvodnje nafte.
Ukoliko se svi budu držali svoje retorike, moglo bi doći do borbe koja bi razotkrila duboke podjele između nekih od najvećih svjetskih proizvođača nafte i klimatski osjetljivih zemalja željnih brzog zaokreta od fosilnih goriva.
Preliminarni tekst je već izazvao brzu osudu aktivista koji se zalažu za oštar stav protiv fosilnih goriva.
"Priznati samo potrebu za postupnim smanjenjem upotrebe uglja uz ignorisanje nafte i gasa je veoma problematično. Ovo predatorsko kašnjenje nije u skladu s naukom i sa 1,5°C", rekao je Collin Rees, menadžer kampanje u Oil Change International. "Na COP-u koji je oblikovalo više od 600 lobista za fosilna goriva koji lutaju halama, stranke koje se bore za napredak moraju da se suprotstave slabom jeziku koji omogućava industriji fosilnih goriva da nastavi svoju smrtonosnu ekspanziju."
U jednom značajnom dijelu u nacrtu vidi se da zemlje pozivaju multilateralne razvojne banke da učine više i povećaju finansiranje klimatskih promjena. Oni bi trebalo da povećaju iznos novca za tri puta do 2025. godine "bez pogoršanja tereta duga" za nacionalne budžete, navodi se u dokumentu.
Taj pritisak u skladu je sa sve većim pozivima zemalja članica multinacionalnih razvojnih banaka, uključujući SAD, za reformu takozvanih institucija Breton Vudsa, kako bi se suočili s novim prijetnjama kao što je globalno zagrijavanje. Prošle sedmice premijerka Barbadosa Mia Mottley pozvala je institucije da nastave reforme koje bi omogućile više novca za klimatska obećanja.
U dokumentu se također prvi put priznaje energetska kriza koja je zahvatila svijet, jer zabrinutost u vezi s potrebama za gorivom navodi zemlje da prihvate više energije na ugalj. "Globalna energetska kriza bez presedana naglašava hitnost da se energetski sistemi brzo transformišu kako bi bili sigurniji, pouzdaniji i otporniji", kao i "potrebu da se ubrza čist i pravičan prelazak na obnovljivu energiju", navodi se u nacrtu.
Zemlje također izražavaju zabrinutost zbog uticaja krize na sposobnost država da ispune svoje obaveze o smanjenju emisije ugljendioksida iz Pariskog sporazuma i naglasile su "važnost izbjegavanja nazadovanja."
Zaključci o ključnim tačkama dnevnog reda samita u Šarm el Šeiku, poput pitanja gubitka i štete, također će biti uključeni kada budu finalno dogovoreni, navodi se u nacrtu. Konferencija bi trebalo da se završi u petak, ali su prethodni godišnji sastanci često trajali duže od planiranog.
Postoji zabrinutost zbog broja velikih otvorenih pitanja koja tek treba da budu riješena.
"Ne izgleda kao jedna jedinstvena koherentna vizija koju je formulisalo predsjedništvo, već više kao tekst koji spaja mnogo ideja koje su čuli – mnoge će različite grupe oboriti", rekao je Tom Evans, savjetnik za klimatsku politiku u E3G-u. "Tamo ima mnogo toga što se neće svidjeti svim stranama."
(Ažuriranja kroz cijeli tekst).