Premijer Federacije BiH Fadil Novalić kazao je kako je 2014. godine, kad je preuzeo voduću poziciju u izvršnoj vlasti, ovaj entitet imao 476.000 uposlenih, a da je taj broj danas 534.000. što je 57.000 više.
"A prethodna vlada, bez obzira što je uporedba sedam godina i četiri godine, je imala samo 7.000. Te godine imali smo izvoz 5,5 milijardi KM, danas imamo gotovo 10 milijardi KM. Izvori podataka su Ministarstvo finansija, naša statistika i Porezna uprava. BDP je porastao sa 17,8 na 25 milijardi. Mi smo danas bogatiji za 7 milijardi, to je 40 posto više od onog što smo zatekli. Često se manipulira pa se kaže pa imamo cijene. Postoje dvije vrste BDP-a, nominalni i realni. Nominalni rast je bio 12,5 posto, ja ga nikada u javnom prostoru nisam pomenuo. Pominjem samo rast realnog, 7,5 posto. To je kad se odbije uticaj cijene, za toliko realno imamo više roba i usluga. Ja radim samo sa realnim pokazateljima", kazao je Novalić gostujući na OBN-u.
On je odgovorio i na neka istraživanja koja govore da je BiH među najsiromašnijim zemljama svijeta.
"Apsolutno nismo. Kad pregovaramo sa EBRD-om i MMF-om, oni nas smatraju u gornji srednji razred, srednje razvijenih zemalja, prema bruto društvenom proizvodu podijeljenom na broj stanovnika dobiju koliko po glavi, tako vas smjeste u taj rang i imate takve kamate. Imamo malo nepovoljnije uvjete nego što se misli zato što se uklapamo u srednje razvijene zemlje. Mi smo imali jednu brutalnu tranziciju u posljednjih 30 godina, rat, promjena sistema iz socijalizma u kapitalizam", naveo je.
Dodao je kako je promjena sistema za posljedicu imala stvaranje početne, vrlo velike razlike u socijalnom statusu ljudi.
"U bivšoj državi sve je bilo otprilike srednja klasa. Ta se srednja klasa podijelila na najsiromašnije, srednju klasu i bogatije ljude. Srednja klasa je vrlo mala. Tržišna privreda sa sobom nosi raslojavanje. Ono je u početku veliko i brutalno. Naš zadatak je da ako raste ekonomija, da na taj način radimo socijalnu politiku da ublažavamo ekstreme koji su nastali ovom promjenom društvenog sistema", kaže Novalić.
Naveo je kako je proračun rastao za onoliko za koliko je rastao bruto društveni proizvod.
"Bio bi za 500 miliona KM veći kada bismo uzeli da je nominalni, ali to nije ono što smo mi zaradili. Mi domaćinski poslujemo i odgovorni smo sami prema sebi. Ova vlada izvršava sve obaveze i tako će i nastaviti. A obaveze izvršavate samo ako ste uravnoteženi u prihodima i rashodima. Mi tu nikada nismo promašili. Prvi put imamo suficit", poručio je.
Kazao je kako je potrebna energetska i prehrambena nezavisnost, da može biti da će se usvojiti takva stragiju "jer smo sad postali svjesni u krizi".
"Možda sljedeći proračun predložimo neku masivniju potporu ulju i pšenici, da bismo kao i u proizvodnji mlijeka dosegli da imamo iz svojih izvora. Opskrba električnom energijom je u našim rukama i nećemo imati taj problem. Na cijenu nafte i plina i pšenice na svjetskom tržištu ne možemo uticati i moramo je trpiti. Mi smo sa svoje strane ograničili ono što je bosanski dio u cijeni nafte, a to je marža uvoznika. Već godinu i po ograničavamo maržu, kao i na 530 proizvoda hrane. Sistem funkcionira", kazao je.
Istakao je kako se cijeli svijet bori sa inflacijom te da će se uskoro donijeti program pomoći najugroženijim građanima u FBIH. Na pitanje da li ćemo ostati bez plina kazao je kako je imenovana nova direktoricu BH Gasa, a da je prvi zadatak Južna interkonekcija.
"Otvaramo i pitanje skladišta u našim terminalima u Pločama za skladištenje ukapljenog plina kao treće varijante. U svakom slučaju nećemo dugo biti zavisni samo od jedne cijevi. Nema zime za FBiH", poručio je Novalić.