Glamping destinacije su sve popularnije širom svijeta i pružaju putnicima jedinstvena i nezaboravna iskustva u prirodi sa manjom ili većom dozom luksuza. Ova vrsta odmora obuhvata razne aktivnosti na otvorenom poput planinarenja, vožnje kanuima, degustacija hrane i vina, kao i neke kreativne i neočekivane doživljaje.
Takođe, mnoge glamping destinacije nude dodatne sadržaje poput bazena, spa centara, restorana i prostora za društvene aktivnosti. Trend je postao popularan između 2000-2010 kao odgovor industrije na potrebu ljudi za bijegom od gužve i povezivanjem sa prirodom.
Scena glamuroznog kampovanja u pustinji iz hit-filma "Seks i grad 2" iz 2010. godine doprinijela je popularizaciji glampinga iako je prikazani kamp bio fiktivan, napravljen za potrebe snimanja filma u Maroku. Ta scena prikazuje luksuzno kampovanje u šatorima sa raskošnim namještajem, elegantnim dekorom i trpezom ravnoj onim u Michellinovim restoranima.
Danas, svjetsko tržište glampinga vrijedi 3,5 milijardi dolara, pri čemu Evropa ima udio od 35 odsto, a očekuje se rast od 10,2 odsto do 2030. Glamping privlači različite vrste posjetilaca, najčešće u dobi izmedju 35 i 55 godina, kao što su parovi koji traže romantično iskustvo, ljubitelji prirode i održivog turizma, ali i porodice jer ovaj koncept olakšava boravak u prirodi sa djecom.
Glamping objekti ne zaostaju po standardu i cijeni u odnosu na najluksuznije hotele sa pet zvjezdica. Koncept glamping odmora zasniva se na autentičnosti, pa cijenu diriguje nivo luksuza smještaja i dodatnih sadržaja, kao i prirodnih ljepota, atrakcija i mira koji čine cjelokupno iskustvo unikatnim.
To objašnjava zašto je cijena glampinga često viša u poređenju sa tradicionalnim luksuznim putovanjima.
Jedan od najskupljih glamping koncepata na svetu je White Desert na Antarktiku. Ovaj kamp pruža vrhunski smještaj u luksuznim šatorima, gourmet obroke, helikopterske ture i brojne avanturističke aktivnosti. Cijena boravka može dostići čak 100 hiljada dolara za sedam dana zbog jedinstvene lokacije i ponude.
Kad je region u pitanju, sedmodnevni boravak na ostrvskom raju Obonjan Island Resortu u Hrvatskoj zahtijeva izdvajanje od 1.000 evra. Sličan budžet je potreban i za Hoopoe Glamping & Adventures na Skadarskom jezeru u Crnoj Gori, kao i za Bagrem (@bagremglamping) na reci Jablanici u Bosni i Hercegovini. Noćenje u Chocolate Village by the River u blizini Maribora u Sloveniji košta 400 evra po noći po objektu, obećavajući sladak boravak u prirodi uz obilje prirodnih i čokoladnih atrakcija.
Herbal Glamping Resort Ljubno u Sloveniji, gde su kućice inspirisane ljekovitim biljem, zahtijeva ulaganje od 2.000 evra za sedmodnevni boravak. Na elitnom Valamar Istra Premium Camping Resortu u Poreču, Hrvatska, cena po kamp kući može čak dostići 500 evra po noći. Abeille Maison Zlatni Rat u Bolu na Braču, Hrvatska, jedinstven “Adults Only’ ('samo za odrasle') objekat, košta 4.000 evra sa uključenim popustom na nedjeljni zakup.
Da li su visoke cijene smeštaja opravdane u odnosu na ulaganje u glamping objekte? To smo pitali vlasnika ugledne IT firme iz Beograda, koji je i sam u potrazi za savršenim prirodnim odmorom otkrio i zaljubio se u glamping koncept, te je došao na ideju da izgradi takav objekat na svom zemljištu u okolini Vrdnika u Srbiji.
On objašnjava da vrijednost i privlačnost glamping objekta zavisi od okruženja prirode, kao i od izgleda i kvaliteta kamp kućica, čija cijena može značajno varirati. Troškovi kućica se kreću od jednostavnih šatora koji se mogu naći na kineskom tržištu za oko 5.000 evra, do luksuzno dizajniranih i potpuno opremljenih kućica koje mogu koštati i do 50.000 evra. Pored troškova kućica, važni faktori pri planiranju budžeta uključuju studiju izvodljivosti, dozvole, infrastrukturu kao što su struja i voda, izgradnju puteva, kao i vrijeme potrebno za pokretanje projekta i obradu papirologije.
Naš sagovornik dodaje da se, iako je protekla godina bila posvećena pripremi projekta i istraživanju, često pitao da li bi izgradnja jednostavnog hotela bila lakša i jeftinija opcija. Međutim, i dalje vidi izgradnju glamping objekta kao lični bijeg od užurbanog ritma svakodnevnog života i kao privlačnu opciju za sve veći broj zaljubljenika u taj koncept.
Rastući trend glampinga u turizmu dobio je potvrdu i od vodećih svjetskih brendova. Louis Vuitton je, na primjer, 2020. godine ponudio svojim kupcima 'Monogram' šator po cijeni od 109.000 dolara. Dizajner Virgil Abloh je kreirao ovaj šator sa idejom da glamurozno transformiše boravak kod kuće, preciznije, u vrtovima, tokom pandemije, pružajući značajno drugačije iskustvo koje omogućava da u miru i prirodi istražujemo skrivene dijelove sebe i okruženja. Zar to nije suština glampinga?
Ako vam se sviđa ovạj sadržaj, imate ideju ili komentar, pišite nam na luxury@bloombergadria.com