Izvoz je od ključne važnosti za ekonomiju svake zemlje, a posebno za manje zemlje, iz nekoliko razloga, nabrojat ću samo neke.
Izvoz omogućava zemljama ekonomski rast pristupanjem većim tržištima izvan njihovih domaćih granica. Za manje zemlje s ograničenim domaćim tržištem, izvoz je ključan za diversifikaciju ekonomskih aktivnosti i smanjenje ovisnosti o lokalnoj potražnji, koja je realno u primjeru BiH mala.
Izlaganje međunarodnim tržištima često zahtijeva od zemalja, odnosno od pojedinačnih firmi da zadovolje različite standarde kvaliteta, održivog poslovanja i efikasnosti. Manje zemlje kroz izvoz mogu i moraju usvojiti nove tehnologije i najbolje prakse iz razvijenijih tržišta, povećavajući tako svoju konkurentnost.
Jedan od bitnih razloga je i postizanje ekonomije obima. Za manje zemlje, odnosno biznise, domaće tržište možda nije dovoljno veliko da postigne ekonomiju obima. Izvoz omogućava firmama da proizvode veće količine, smanjujući troškove po jedinici proizvodnje, čineći proizvode konkurentnijim na međunarodnom, ali i na domaćem tržištu.
Ko izvozi iz BiH
Postotak kompanija koje izvoze robu iz BiH je 14 posto. Ako posmatramo strukturu izvoznih firmi, najveći udio u vrijednosti izvoza robe imaju velike firme (više od 250 zaposlenih) – skoro 41 posto, mala i srednja poduzeća - MSP (10-249 zaposlenih) 48,7 posto, dok mikro poduzeća imaju udio u ukupnoj vrijednosti od 10,3 posto. Ako pogledamo veličinu firmi (po broju zaposlenih) i njihov postotak u ukupnom broju izvoznika, mikro poduzeća do 10 zaposlenih čine više od 50 posto (tačnije 53,2 posto).
Poređenja radi, taj postotak je u Njemačkoj 66 posto, EU prosjek je 69 posto. Njihov značaj u Njemačkoj može se dodatno razumjeti kroz koncept "Mittelstand", koji je centralan za njemačku ekonomiju. "Mittelstand" se odnosi na MSP koja su porodično vođena, često specijalizirana, i vrlo fokusirana na kvalitet i inovacije, često i hidden champions odnosno skriveni šampioni. Kolike su šanse da razvijemo skrivene šampione u BiH jačanjem izvoznih poduzeća?
S jedne strane, MSP obično imaju ograničene resurse, prvenstveno finansijske, a onda i ljudske. U velikom broju slučajeva iz prakse kroz rad s izvozno orijentiranim firmama, primijetili smo da one nemaju specijalizirane uposlenike posvećene izvoznim aktivnostima, što može ograničiti njihovu efikasnost u navigaciji kroz složene izvozne regulative i identifikaciju novih tržišnih prilika.
S druge strane, postoje brojne prednosti i šanse. Zahvaljujući svojoj sposobnosti da odgovore na manje narudžbe, ove firme su obično fleksibilnije i idealne za tzv. nišna tržišta. Često se takve firme fokusiraju na visokokvalitetne, jedinstvene proizvode koji privlače specifične segmente međunarodnog tržišta.
Identifikacija tržišta
Identifikacija potencijalnog izvoznog tržišta zahtijeva pomno istraživanje i analizu i uključuje analizu regionalne ili globalne potražnje za sličnim, komplementarnim proizvodima ili uslugama; analiza konkurencije i regulatornih zahtjeva na ciljanim tržištima može pomoći firmama da se fokusiraju na najperspektivnija tržišta s najmanje prepreka. Poslovne misije i učešće na međunarodnim sajmovima također igraju ključnu ulogu u razumijevanju tržišnih uvjeta i uspostavljanju poslovnih kontakata.
Kulturne razlike i nedostatak lokalnog znanja također mogu predstavljati barijere pri ulasku na nova tržišta. Razumijevanje specifičnih potreba i preferencija inozemnih kupaca ključno je za uspješno pozicioniranje proizvoda, ali također može biti i izvanredna šansa i niša koju se može i treba adresirati.
Uprkos izazovima, prilike koje pruža nearshoring, olakšice povezane s kandidatskim statusom za EU, te brojni fondovi koje različite zemlje plasiraju za diversifikaciju dobavljačkih tržišta predstavljaju veliku šansu za izvozna mala i srednja preduzeća iz BiH.
U zaključku, detaljna priprema i analiza su neophodni koraci za MSP-ove iz BiH kako bi uspješno navigirali složenim međunarodnim tržištima, iskoristili dostupne prilike i ostvarili značajan izvozni uspjeh. Strateško planiranje i inteligentan pristup izvozu mogu pretvoriti izazove u mogućnosti, doprinositi ekonomskom rastu i jačanju konkurentnosti BiH na globalnom nivou.
Mirela Kadić je mentorica pri USAID-ovom projektu "Diaspora Invest", izvozna agentica i savjetnica za trgovinu i vlade u Euromonitoru.
Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenim na Bloomberg Adriji pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva Bloomberg Adrije.