Posljednjih godina, softverski krajolik je u haosu, a osiguravanje kvaliteta softvera predstavlja izazov koji zahtijeva zajednički napor svih uključenih strana. U 2024., izazovi s kojima se suočavamo su kompleksniji nego ikad. Evo pregleda ključnih prepreka koje timovi za osiguranje kvaliteta (QA) moraju savladati kako bi osigurali kvalitet u okruženju koje se brzo razvija.
Manjak talenata: izazovi koji prijete
U industriji osiguranja kvaliteta softvera, nedostatak kvalificiranih stručnjaka je sve veći problem. Potražnja nadmašuje ponudu, što stvara ozbiljne probleme. Nedostatak talenta usporava razvojne cikluse i povećava rizik od propusta i grešaka. Konkurencija je oštra, a zahtjevi su postali još rigorozniji. Oglasi za juniorske pozicije su rijetki, što vrijedi i za cjelokupni IT sektor. Trenutno, najveća potražnja je za QA testerima koji imaju najmanje tri godine iskustva (medior i senior pozicije). Kriteriji za zapošljavanje su znatno pooštreni. Također, primjetno je smanjenje mogućnosti za rad na daljinu i part-time poslova. Čak i ako uspijete pronaći posao koji nudi rad na daljinu, često se očekuje puno radno vrijeme. Iako je to razumljivo zbog potrebe za kontinuiranim radom, sve je teže naći fleksibilne poslove "sa strane".
Kašnjenje automatizacije
Uprkos postojanju alata za automatizaciju, mnoge organizacije sporo usvajaju ove tehnologije. Preveliko oslanjanje na ručno testiranje često dovodi do dugotrajnih procesa s visokom stopom grešaka, posebno kod složenih aplikacija. Pritisak za brzu isporuku softvera često rezultira brzopletim testiranjem koje ugrožava kvalitet.
Bitno je naglasiti da, iako automatizacija štedi vrijeme potrebno za testiranje, nije univerzalno rješenje koje će zamijeniti sve druge metode. Ipak je potrebno ručno intervenirati u određenim aspektima posla.
Srećom, u posljednjih nekoliko godina primjećuje se napredak u ovom području. Mnoge kompanije, posebno one s vlastitim proizvodima, sve više se okreću filozofiji "kvalitet prije kvantiteta", fokusirajući se na isporuku onoga što njihovi korisnici zaista žele.
Promjenjivi krajolik razvoja softvera
Krajolik razvoja softvera neprestano se mijenja. Pojava novih tehnologija kao što je umjetna inteligencija zahtijeva specijalizirane pristupe testiranju. QA timovi moraju prilagođavati svoje strategije kako bi se prilagodili ovom napretku. Umjetna inteligencija postaje sve prisutniji alat, olakšavajući našu svakodnevicu i čineći naš posao bržim i efikasnijim. Ipak, treba biti oprezan jer, iako se očekuje da će umjetna inteligencija zamijeniti potrebu za testerima i developerima, to još uvijek nije potpuno ostvareno.
Sigurnosni problemi: bitka bez kraja
Prijetnje cyber sigurnosti predstavljaju stalni izazov za QA. Integracija sigurnosnog testiranja tokom cijelog životnog ciklusa razvoja softvera ključna je za prepoznavanje i ublažavanje ranjivosti prije nego što softver dospije u proizvodnju. To zahtijeva posebne vještine i stalni oprez.
Usklađivanje komunikacije i fokus na korisniku
Efikasna komunikacija između programera i QA timova ključna je za izbjegavanje nesporazuma i propusta u zahtjevima. Potrebno je poticati saradnju i osigurati jasan protok informacija kako bi se problemi rješavali brzo i efikasno. Često se govori da developeri i testeri imaju napet odnos, ali u stvarnosti, zajedno rade na tome da proizvod bude savršen. Važno je prilagoditi pristup testiranju prema potrebama krajnjih korisnika. Jedna univerzalna metodologija neće biti dovoljna. Razumijevanje različitih potreba korisnika i prilagođavanje strategija testiranja prema njima ključni su za stvaranje besprijekornog korisničkog iskustva.
Prihvatanje promjena
Iako su izazovi značajni, budućnost osiguranja kvaliteta softvera nije toliko crna. Prihvatanjem automatizacije, usavršavanjem talenata, integriranjem sigurnosnog testiranja i poticanjem saradnje, QA timovi mogu osigurati kvalitet softvera u uslovima koji se stalno mijenjaju.
Zaključno, uspjeh QA u 2024. godini ovisi o sposobnosti prilagođavanja, inovacijama i prioritetima strateške raspodjele resursa. Prevladavanjem ovih prepreka QA timovi mogu postati pravi čuvari kvaliteta u digitalnom dobu.
Amar Redžepagić je QA manager u kompaniji HulkApps.
Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenim na Bloomberg Adriji pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva Bloomberg Adrije.