Wall Street postaje sve sigurniji da recesije neće biti. Ali jedna stvar koja se izdvojila od inače pristojnih zarada u drugom tromjesečju je broj rukovoditelja koji tvrde da su njihove industrije već u recesiji.
Postoje padovi specifični za sektore u proizvodnji, hemikalijama, kartonskim kutijama, teretu, tehnici/elektronici, stambenim i poslovnim nekretninama, spajanjima i akvizicijama i oglašavanju. "Možda zemlja nije u recesiji, ali nekretnine jesu", rekao je prošle sedmice Jordan Kaplan, šef američke kompanije za ulaganja u nekretnine Douglas Emmett Inc. "Naša je industrija bila u recesiji i još uvijek jeste", rekao je Jonathan Johnson, glavni izvršni direktor online trgovine namještajem Overstock.com. "Ne znam da smo ikada vidjeli da je potražnja za teretnim prijevozom toliko pala i tako dugo, bez popratne ekonomske recesije", rekao je analitičarima David Jackson, šef Knight-Swift Transportation Holdings Inc.
Ako se popis industrija u problemima produži, još uvijek možemo dobiti potpunu recesiju – definicije se razlikuju, ali ja mislim na dugotrajno smanjenje ekonomske aktivnosti u cijeloj ekonomiji.
Za sada, međutim, uvjeti odgovaraju opisu recesije koja se kotrlja, a to je kada se različiti dijelovi ekonomije smanjuju u različitim intervalima.
Potrošači se rasipaju na odmore u Evropi, ulaznice za koncert Taylor Swift i dvostruki film Barbenheimer, ali ne kupuju toliko rekreacijskih vozila ili kućanskih aparata – obrnuto od onoga što se dogodilo tokom Covida.
Stoga su ekonomski indeksi usluga i dalje prilično optimistični, dok slični pokazatelji proizvodnje signaliziraju nevolje. Ukupni korporativni profiti opadaju, ali su još uvijek prilično dobri.
"Niz malih, sektorski specifičnih recesija koje se nesekvencijalno odvijaju u cijeloj ekonomiji, mogao bi spriječiti SAD da doživi široki pad", rekli su analitičari UBS Group AG klijentima u junu.
Općenito gledano, tri su vrste poduzeća trenutno u teškoj situaciji: trajna dobra (plus njihovi inputi i transport), sektori osjetljivi na kamatne stope i poduzeća izložena korporativnom stezanju kaiša drugih poduzeća.
U nekim slučajevima uvjeti su strašni. Evropa i Kina doživljavaju "katastrofu potražnje", prema riječima šefa njemačke kompanije za posebne hemikalije Lanxess AG. U međuvremenu, Carolyn McCall, izvršna direktorica britanske televizijske kuće ITV Plc, upozorila je na najgoru reklamnu recesiju "od globalne finansijske krize". Industrija elektronike prolazi kroz "najozbiljniju dislokaciju" u novijoj historiji, prema dobavljaču Element Solutions Inc. sa sjedištem u Floridi. Isporuke pametnih telefona smanjile su se osam uzastopnih kvartala, što je zahlađenje koje čak ni moćni Apple Inc. nije izbjegao.
Pa zašto (još) nema službene recesije? Prvo, neke od ovih posrnulih industrija povezane su s proizvodnjom, a velike su ekonomije danas mnogo više okrenute uslugama. Jedan od razloga zašto se njemačka ekonomija toliko bori je to što se još uvijek uveliko oslanja na proizvodnju.
Drugo, teško pogođeni sektori nisu jednako loši. Unutar proizvodnje u depresiji postoje sektori koji još uvijek posluju uspješno: velike industrijske kompanije poput Caterpillara Inc. imaju koristi od porasta kapitalnih ulaganja potaknutih subvencijama; automobili i avijacija također ostaju jaki.
U građevinarstvu, ulaganja u nove tvornice baterija i poluvodiča nadoknađuju pad stambenih i uredskih objekata. U tehnologiji, prodaja računara je pala čak i dok se tehnološke kompanije pripremaju za utrku u naoružanju s umjetnom inteligencijom. I tako dalje.
Treće, iako kompanije doživljavaju veliki pad obima prodaje, veliki dio manjka često proizlazi iz smanjenja zaliha kupaca. Zbog preokreta u lancu snabdijevanja, klijenti su naručivali prekomjerno kako bi bili sigurni da su dobili dovoljno i sada troše te zalihe kako bi sačuvali gotovinu.
Dođe trenutak kada kupci smanje svoje zalihe do te mjere da moraju kupiti. Njemački hemijski vodeći BASF SE rekao je da su zalihe vjerovatno dosegnule najniži nivo, što bi trebalo poduprijeti postepeni oporavak potražnje. Analitičari slično govore i o tržištu pametnih telefona. Međutim, div kontejnerskog prijevoza AP Moller-Maersk A/S upozorio je u petak da će korekcija zaliha robe koja je započela krajem prošle godine trajati barem do kraja 2023.
Naravno, te teško pogođene industrije ne rade u insolaciji – količine pomorskog i kamionskog prijevoza se smanjuju jer proizvođači ne proizvode toliko. U nedjelju je kompanija za prijevoz kamiona Yellow Corp. podnijela zahtjev za bankrot.
Slično tome, recesija oglašavanja je pogoršana tehnološkim i telekomunikacijskim kompanijama koje obuzdavaju svoju potrošnju. "Oni očito prolaze kroz nešto što je dugotrajnije nego što je iko od nas mislio", rekao je investitorima prošlog mjeseca šef oglasne agencije Interpublic Group of Cos. Philippe Krakowsky.
Ako previše industrija odjednom doživi recesiju, moglo bi uslijediti teže ekonomsko prizemljenje i gubitak radnih mjesta. Najviše me brine Evropa, gdje rukovodioci upozoravaju da kontinent nije konkurentan zbog visokih računa za energiju.
Lanxess je prošle sedmice najavio da bi mogao zatvoriti čak dvije hemijske tvornice u zapadnoj Njemačkoj, s potencijalnim gubitkom više od 100 radnih mjesta, jer njihovo poslovanje nije dugo ekonomično. "Deindustrijalizacija počinje", upozorio je izvršni direktor Matthias Zachert.
To neće biti posljednja kompanija koja će smanjiti svoje gubitke ovdje: "Ljudi razmišljaju ima li smisla proizvoditi u Evropi", rekao je šef BASF-a Martin Brudemueller investitorima prošlog mjeseca, nazvavši situaciju "vanrednom".
Lako je vidjeti kako bi recesija koja se kotrlja mogla postati obična stara recesija.