Većina ograničene međunarodne diplomatske energije posvećene okončanju građanskog rata u Jemenu razumljivo ide na sprječavanje gubitaka života, bilo zbog krvoprolića ili gladi. Ali sada kada je dvomjesečno primirje između zaraćenih strana produženo, potrebna je hitna akcija kako bi se spriječila druga vrsta nesreće: izlijevanje nafte koje bi se moglo rangirati kao jedna od najgorih ekoloških katastrofa na svijetu i poremetiti vitalni globalni trgovački put.
Građanski rat je stvorio i, već nekoliko godina, odvratio pozornost od sudbine FSO Safera, oronulog naftnog supertankera, natovarenog s 1,1 milijun barela sirove nafte, koji hrđa u sidrištu kod luke Ras Isa u zapadnoj obali Jemena.
Huti, pobunjenička skupina koju podržava Iran i koja je započela rat 2014. godine, učinila je neke pogrešne napore da prodaju naftu, ali kupce su odvratili rat i međunarodne sankcije. Pobunjenici su tada dopustili da se tanker raspadne, koristeći mogućnost katastrofalnog curenja da bi ucijenili međunarodnu zajednicu za pomoć i povoljne uvjete u pregovorima o prekidu vatre.
Sada su Huti sa zakašnjenjem pristali dopustiti istovar nafte iz broda, ali Ujedinjeni narodi i ekološke skupine poput Greenpeacea upozoravaju da nema dovoljno vrijemena i novca, i da je Safer tempirana bomba koja će eksplodirati, prosipajući svoj otrovni teret u Crveno more.
To prijeti ne samo osam primorskih zemalja, Jemenu, Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Izraelu, Egiptu, Sudanu, Eritreji i Džibutiju, već i međunarodnom brodarstvu na jednom od najprometnijih svjetskih trgovačkih ruta. Rizik za globalnu ekonomiju ne treba pretjerivati: svježa su sjećanja na posljednji put kada je jedan brod zagušio plovni put.
No šteta koju je prouzročio Safer bila bi daleko veća od ekonomskih troškova koje je nametnuo Ever Given u ožujku 2021. UN procjenjuju da bi bilo potrebno 20 milijardi dolara samo za čišćenje Crvenog mora; danak globalnoj ekonomiji mogao bi biti veći.
Izgrađen 1976., Safer dugačak 360 metara, petinu veći nego Exxon Valdez, brod koji se našao u središtu zloglasnog izlijevanja 1989. na Aljasci, Prince William Sound. Prethodno nazvan Esso Japan, pretvoren je u plutajuće skladište za istovar nafte i prodan jemenskoj vladi 1988. Njegovo ime potječe od pustinjske lokacije prvog otkrića nafte u zemlji.
Plovilo je posljednji put prije osam godina pregledao Američki ured za brodarstvo prije nego što je građanski rat spriječio bilo kakvu daljnju reviziju njegove sposobnosti za plovidbu. Njegov trup očajnički treba popravak, a sigurno je da njegova mehanička i elektronička oprema, uključujući, što je ključno, protupožarnu opremu, više nisu u ispravnom stanju. Izlijevanje iz probijenog trupa ili eksplozija su i jasne i prisutne opasnosti.
UN procjenjuju da će hitna operacija iskrcavanja nafte koštati 80 milijuna dolara. (Za zamjenu za brod na kraju će biti potrebno dodatnih 64 milijuna dolara.) Donatori su, međutim, bili štedljivi, a UN-u nedostaje 20 milijuna dolara za operaciju iskrcaja. UN pribjegava online masovnom financiranju kako bi se popunio jaz.
Vrijeme je možda oskudnija roba. Dovoljno je teško predvidjeti kada bi se Safer mogao slomiti ili eksplodirati, a ništa manje teško je onemogućiti interes Huta za održavanje mira. Ranije su koristili prekide vatre samo da napune svoje zalihe oružja. Unatoč produljenju sadašnjeg primirja, pobunjenici nisu pokazali veliki interes za trajni sporazum s jemenskom vladom u egzilu i koalicijom arapskih naroda koja ga podržava.
Geopolitički čimbenici doprinose neizvjesnosti. Primirje ne bi trajalo ovako dugo da Iranu nije odgovaralo da obuzda pobunjenike dok pregovara o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2015. sa svjetskim silama. No, s izgledima oživljavanja koji blijede, režim bi mogao ponovno osloboditi Hute protiv njihovih zajedničkih neprijatelja, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Nastavak raketnih napada na naftna postrojenja Saudijske Arabije i Emirata okončao bi primirje, kao i sve nade u spašavanje Safera i Crvenog mora. No, s vlastitim brodarstvom ograničenim gospodarskim sankcijama, Teheran bi izglede za ekološku katastrofu u međunarodnim vodama mogao smatrati problemom nekoga drugoga.
Jedini način da se to zaobiđe je da međunarodna zajednica podupre UN gotovinom i diplomatskim kapitalom potrebnim za hitno iskrcavanje tankera, čak i dok pritišće Hutije da traže dulje primirje. Saudijci i Emiraćani, koji bi mogli izgubiti od nastavka neprijateljstava i bilo kakve smetnje plovidbe u Crvenom moru, trebali bi snositi veće udjele računa.
Posljednja stvar koja trenutno treba globalnom gospodarstvu jest ekološka katastrofa na jednom od najvažnijih brodskih putova.