Ekonomista Damir Miljević kazao je da proizvodnja struje iz sunčeve energije i vjetroenergije postaje sve jeftinija i jednostavnija.
"Priča da će elektroprivrede provesti energetsku tranziciju je priča u propast", rekao je Miljević. Dodao je da se od njih to ne može očekivati, jer žele održati monopolistički položaj.
Tvrdi da je u Bosni i Hercegovini sve više kompanija koje prave svoje solarne elektrane te da je to posljedica poskupljenja struje kod domaćih elektroprivreda. Kaže da su u posljednjih pola godine napravljene solarne elektrane ukupne snage pet megavati.
Ističući kompleksnost procedure za domaćinstva koja žele imati solarnu elektranu, Miljević je ocijenio da su procedure kao da se želi praviti nuklearna elektrana.
"Solarne elektrane se tretiraju kao svi ostali građevinski objekti. Čak vam traže i plan kolčenja", rekao je.
Istakao je da je koncept građanske energije, kao dijela energetske tranzicije, prije 20 godina zaživio u Njemačkoj. Građanska energija podrazumijeva postojanje prosumera ili da svako domaćinstvo može istovremeno proizvoditi, trošiti i prodavati viškove proizvedene struje. Također, podrazumijeva i postojanje energetskih zadruga koje čine domaćinstva, kompanije i drugi koji istovremeno proizvede, troše i prodaju struju jedni drugima.
Podsjetio je da je Republika Srpska nedavno usvojila zakon kojim se tretira proizvodnja struje iz obnovljivih izvora energije, a da se u Federaciji Bosne i Hercegovine to još nije desilo. Nije mu jasno zašto se novim zakonom u RS-u zadržala obaveza da građani plaćanjem struje elektroprivredi subvencioniraju privatne investitore da grade postrojenja za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije. Prema postojećem zakonu to je slučaj i u FBiH.
Osvrnuo se na to kako zemlje u susjedstvu stimuliraju razvoj građanske energije, tj. koncept prosumera. Izdvojio je primjer Srbije i Crnu Gore. Kako je kazao, u Srbiji se prosumer postaje u samo tri koraka - država subvencionira 50 posto troškova gradnje solarne elektrane.
Ukazao je da je Elektroprivreda Crne Gore imala program za 3.000 domaćinstava i 500 kompanija. Podrazumijevao je da im elektrodistributer potpunu finansira gradnju solarne elektrane, a taj novac se kasnije isplaćuje kroz račune. Miljević je naglasio da je ovaj projekat bio vrlo uspješan te da se zbog toga odlučili da se poveća broj onih koji će dobiti finansijsku podršku.
U Hrvatskoj se već nekoliko godina subvencionira ugradnja solarnih panela sa od 40 do 80 posto od ukupnog iznosa ugradnje ili do 75.000 kuna (19.500 KM).