Bazna inflacija u SAD-u porasla je manje nego što se očekivalo u junu, peti mjesec zaredom, jer su niže cijene automobila ublažile rast cijena drugih proizvoda pogođenih carinama.
Indeks potrošačkih cijena, bez često nestabilnih kategorija hrane i energije, porastao je za 0,2 odsto u odnosu na maj, prema podacima Biroa za statistiku rada objavljenim u utorak. Godišnji rast iznosi 2,9 odsto. Cijene robe, isključujući prehrambene i energetske proizvode, porasle su za 0,2 odsto, nakon što su prethodnog mjeseca stagnirale.
Kategorije koje su više izložene carinama - uključujući igračke, namještaj, bijelu tehniku i odjeću - zabilježile su rast, što sugeriše da kompanije počinju da prenose veće troškove uvoza na potrošače. Istovremeno, cijene novih i polovnih automobila su opale.
Čitaj više

Trumpove carine Brazilu prijete globalnim tržištima: Udari na kafu, naftu, čelik i govedinu
Najava predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o uvođenju carine od 50 posto na uvoz iz Brazila mogla bi ozbiljno poremetiti globalne tokove trgovine. Pogođeni su gotovo svi ključni sektori.
14.07.2025

Trump zaprijetio Europi: 30 posto carina na izvoz u SAD
Trump je novu odluku objavio u dva pisma koja je objavio na društvenim mrežama i obavijestio ključne trgovinske partnere kako će primjena novih stopa početi 1. kolovoza ako do tada ne uspiju ispregovarati bolje uvjete.
12.07.2025

Carinski rat pogađa bakar – SAD podižu tarife na 50 odsto
Plan koji je najavljen tokom neformalnog razgovora sa novinarima predstavlja najnoviji obrt u turbulentnom periodu za industrijske sirovine.
09.07.2025

BRICS najavljuje osudu američkih carina koje prijete globalnoj trgovini
Lideri BRICS-a kritikuju Trumpovu trgovinsku politiku i vojne intervencije, bez konfrontacije sa SAD-om
06.07.2025
Predsjednik firme Inflation Insights LLC, Omair Sharif, istakao je da su, isključujući automobile, osnovne cijene robe u junu porasle za 0,55 odsto, što je najveći mjesečni rast od novembra 2021. godine. "Današnji izvještaj pokazuje da carine počinju da 'grizu'", naveo je u saopštenju.
Međutim, inflacija koja je ispod očekivane otvara pitanje koliko će zapravo Trumpove carine uticati na potrošačke cijene. Neke kompanije su uspjele da zaštite potrošače tako što su unaprijed obezbijedile zalihe ili su preuzele dio većih troškova na sebe, po cijenu nižih marži.
Neočekivano slabiji rezultat mogao bi dodatno pojačati pritisak Donalda Trumpa na Fed da smanji kamatne stope. Iako su neki zvaničnici pokazali spremnost da to učine na sastanku centralne banke za dvije nedjelje, stavovi su i dalje podeljeni o tome da li će carine izazvati jednokratan cjenovni šok ili dugotrajniji pritisak, pa je vjerovatno da će kamatne stope zasad ostati nepromijenjene.
"Iako je svaki rast inflacije izazvan carinama, vjerovatno, kratkog daha, s obzirom na najave novih carina, bilo bi mudro da se Fed uzdrži od djelovanja još nekoliko mjeseci", navela je Seema Shah, glavni globalni strateg u kompaniji Principal Asset Management.
Fjučersi na akcije ostali su u plusu, prinosi na američke obveznice su oscilirali, dok je dolar oslabio nakon objave izvještaja.
USDEUR:CUR
USD
0,8585 EUR
vrijednost na početku trgovanja
0,8573
posljednja zaključna vrijednost
0,8573
promjena od početka godine
-11,3055%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
0,85 - 0,99
Troškovi usluga - cijene stanovanja su usporile
Cijene usluga, bez energenata, porasle su za 0,3 odsto. Unutar sektora usluga, jedan od ključnih pokretača inflacije posljednjih godina je njegova najveća kategorija - stanovanje. Cijene stanovanja su usporile, uglavnom zbog nižih cijena hotelskog smještaja.
Još jedan pokazatelj usluga koji Federalne rezerve pomno prate, a koji isključuje stanovanje i energente, porastao je za 0,2 odsto, pri čemu su bolničke usluge zabilježile značajan rast. Iako zvaničnici naglašavaju važnost ovog pokazatelja u procjeni ukupne inflacije, oni ga izračunavaju na osnovu posebnog indeksa.
Taj indeks, poznat kao indeks potrošačkih cijena lične potrošnje (engč. PCE - personal consumption expenditures price index), ne pridaje toliko značaja stanovanju kao CPI (indeks potrošačkih cijena), što djelimično objašnjava zašto se kreće bliže cilju Feda od dva odsto.
Vladin izvještaj o proizvođačkim cijenama, koji se očekuje u srijedu, pružiće uvid u dodatne kategorije koje direktno ulaze u obračun PCE, čija je objava planirana kasnije ovog mjeseca.
Jedan od razloga zbog kojeg neke kompanije podizanje cijena vide kao posljednju opciju jeste strah da potrošači - koji su ove godine postali pesimističniji u pogledu privrede - neće moći da tolerišu veće cijene i da će na kraju smanjiti potrošnju. Ekonomski analitičari će upravo to pratiti u izvještaju o maloprodaji koji izlazi u četvrtak.
Ipak, kompanije poput Nike Inc. i Dollar General Corp. nedavno su najavile planove za poskupljenja.
Mnoge firme su dosad uspjele da izbjegnu poskupljenja, jer se rok za Trumpove najstrože carine stalno pomjera. Trenutno je kao cilj postavljen početak avgusta, gotovo mjesec dana kasnije nego što se očekivalo. Međutim, prošle nedjelje je Trump dodatno pojačao prijetnje carinama na bakar, kao i na uvoz iz Kanade, Meksika i drugih zemalja i rekao da više neće odlagati rok. U toku su određeni pregovori o postizanju dogovora prije tog roka.
Centralne banke, takođe, pomno prate rast plata, jer on može da ukaže na očekivanu potrošnju domaćinstava, glavnu pokretačku snagu ekonomije. U zasebnom izvještaju objavljenom u utorak, koji kombinuje inflaciju i najnovije podatke o platama, pokazano je da je realna prosječna satnica usporila na godišnju stopu od jedan odsto, što je najslabiji rast još od početka 2025. godine.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...