Monetarna politika u vrijeme velike tržišne neizvjesnosti i geopolitičkih previranja bile su neke od tema o kojima su na Forumu Evropske centralne banke (ECB) u utorak govorili predsjednica ECB Christine Lagarde, predsjednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell, guverner Banke Japana Kazuo Ueda, guverner Banke Koreje Rhee Chang-yong i guverner Banke Engleske (BoE) Andrew Bailey.
Čitav svijet pomno prati ovogodišnje okupljanje predstavnika centralnih banaka, dok zemlje širom svijeta pokušavaju da obuzdaju inflaciju i podstaknu ekonomski rast.
"Naša nova strategija nas obavezuje da uzmemo u obzir ne samo predikcije o kretanju inflacije i razvoju privrede, već i da razmotrimo rizike i neizvjesnosti kroz scenarije i analize", rekla je Lagarde. Takav pristup koristili su 2021. godine, kada su vakcine omogućile brzo ponovno otvaranje globalne ekonomije, ali su takođe pokrenule skok inflacije, rekla je ona u ponedjeljak.
Eurostat je juče objavio indekse potrošačkih cijena za jun - inflacija u EU kretala se oko dva odsto, što je blago povećanje u odnosu na prošli mjesec, ali je i dalje u okviru ciljeva ECB. "Ne kažem da je misija ispunjena, ali cilj je ispunjen", rekla je Lagarde. "Pred nama je mnogo neizvjesnosti", dodala je, osvrćući se na političke rizike.
Powell kaže da je američka ekonomija takođe na dobrom putu, s inflacijom od oko dva odsto. Kako je dodao, još uvijek se ne osjeća uticaj carina na inflaciju, ali očekuje se rast cijena ovog ljeta. "Veoma sam fokusiran na svoj posao", odgovorio je Powell kada su ga pitali o pritiscima koje na njega vrši američki predsjednik Donald Trump.
Ueda kaže da u Japanu na inflaciju utiču tri glavna faktora - rast plata, očekivani negativni efekti carina i šok domaće ponude uslijed cijena hrane. Uzimajući u obzir pomenute faktore, on očekuje da će inflacija pasti prema dva odsto sljedeće godine, ili u naredne dvije godine.
Novo smanjenje kamatnih stopa?
Bailey kaže da većina povećanja indeksa potrošačkih cijena (CPI) dolazi od administrativnih cijena, dok se tržište rada smiruje. "Mislim da je smjer kamatnih stopa i dalje silazni." Lagarde nije komentarisala kretanje kamatnih stopa, insistirajući, kao i uvijek, da se odluke zasnivaju na podacima. Fed očekuje smanjenje kamatnih stopa kasnije ove godine. Da li bi smanjenje moglo da se dogodi ovog mjeseca? Powell nije isključio tu mogućnost.
Bloomberg
Predsjednik Trump često ukazuje na činjenicu da je ECB smanjila kamatne stope mnogo više nego Fed tokom prošle godine, ostavljajući troškove zaduživanja u Sjedinjenim Državama 2,5 procenata višim nego u Evropi. Powell je rekao da američka centralna banka ne žuri da smanji kamatne stope.
Bankar takođe počinje da osjeća pritisak od svojih kolega da smanji kamatne stope. Guverner Christopher Waller i potpredsjednica za nadzor Michelle Bowman, oboje koje je Trump imenovao, naznačili su da bi bili otvoreni za smanjenje kamatnih stopa već u julu ako inflacija ostane obuzdana. Većina ostalih zvaničnika, međutim, naginje smanjenju. Medijan od 19 kreatora politike Feda projektuje dva smanjenja ove godine. Tržišta računaju smanjenje na sastanku u septembru, a zatim najmanje još jedno u oktobru ili decembru.
Budućnost dolara
Evro je znatno ojačao u odnosu na dolar. Rhee, guvernerka korejske centralne banke, kaže da se o tome mnogo priča, "ali i dalje svi drže sredstva u dolarima, povećavajući koeficijent kolaterala".
Ueda dodaje da sve zavisi od toga šta Kina i Evropa urade da ojačaju sopstvene valute. U vezi sa statusom dolara, Lagarde je ocijenila da bi 2025. godina mogla da bude prekretnica za dolar, kao i da je vrijeme za evro kao globalnu valutu.
Evropa se trenutno suočava s velikim izazovima - Amerika povlači podršku Evropi, dostupno je manje jeftine energije, a i kineska potražnja je manja. "Vjerujem da ćemo za nekoliko godina gledati na 2025. godinu kao na veliku prekretnicu u načinu na koji živimo, poslujemo i razvijamo Evropu, nadam se da dolaze bolji dani", rekla je Lagarde.
Bankari su se dotakli i novog paketa fiskalnih zakona, za koje se očekuje da će znatno povećati deficit. Powell nije želio da komentariše javne finansije Sjedinjenih Američkih Država, ali je dodao da kretanje u trenutnom pravcu nije održivo, kao i da će to prije ili kasnije morati da se riješi.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...