Kada je reč o kineskoj ekonomiji, ekonomisti sve češće zauzimaju "bearish" poziciju, smanjujući izglede za ekonomski rast u 2022. godini. Uslijed previranja na tržištu nekretnina i rasta broja oboljelih od virusa korona, vide rizike na početku sljedeće godine.
Očekuje se da će kineska ekonomija ostvariti rast od samo 3,5 odsto ove godine, što je manje od prethodno prognoziranog rasta od 3,9 odsto, pokazuju podaci najnovije Bloombergove ankete ekonomista. Takođe, smanjene su projekcije rasta za prva tri kvartala sljedeće godine, od 0,1 do 1,4 procentnih poena, iako je medijalna vrednost prognoze rasta za cijelu 2023. godinu ostala nepromenjena na 5,2 odsto.
Takvo slabljenje pokazuje da ekonomisti nisu ubjeđeni da će nedavni podsticaji Pekinga, koji odnedavno uključuju bilion juana, uglavnom namijenjenih za infrastrukturne projekte, kao i smanjenje kamatnih stopa centralne banke, moći da zaustave ekonomski pad.
Brendan McKenna, međunarodni ekonomista u kompaniji Wells Fargo & Co, izjavio je da i dalje postoji negativan rizik od pada projekcije rasta zbog tržišta nekretnina koje se i dalje bori, kao i ponovnih restrikcija zbog virusa korona. Njegovo mišljenje je da će ekonomija zabilježiti rast od malo više od tri odsto, ali da će taj rast oslabiti ukoliko ekonomija nastavi da usporava.
Poslovno i potrošačko raspoloženje pretrpjelo je veliki udarac ove godine jer su veliki gradovi, poput Šangaja, zbog virusa korona uveli lokdaun i ugasili brojne poslove tokom dužeg vremenskog perioda. Ono što dodatno pogršava situaciju je kriza nekretnina koja je još veća ove godine, jer kupci bojkotuju plaćanje hipoteka zbog toga što zgrade još uvek nisu izgrađene. Nedavno su zabilježene i rekordno visoke temperature, kao i suše, što je uzrokovalo nestanak struje i zatvaranje određenih fabrika.
Kineska vlada je prvobitno postavila cilj za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) od 5,5 odsto za ovu godinu. Međutim, naglo usporavanje tokom godine, kao i ponovno širenje virusa korona, navelo je zvaničnike da umanje ovaj broj. Peking nikada nije toliko promašio cilj rasta BDP-a, osim tokom prvog talasa pandemije 2020. godine.
Prema rečima Reymonda Yeunga, glavnog ekonomiste kompanije Greater China at Australia & New Zealand Banking Group Ltd, zbog trenutnih izazova i rizika koji vrebaju, poput demografske krize, u narednih nekoliko godina rast će biti ispod pet odsto.
"Mislimo da će se starenje odraziti na ekonomiju i da će ona nastaviti da se mijenja u naredne tri godine", rekao je. "Potencijalni rast će nastaviti da usporava zbog nedostatka poboljšanja produktivnosti. Mislimo da će rast BDP-a u 2023. godini dostići 4,2 odsto, a da će 2024. godine biti 4,0 odsto".