Kineska ekonomija je u drugom tromjesečju rasla sporije od očekivanog, uz zabrinjavajuće znakove usporavanja potrošnje i nastavak problema na tržištu nekretnina, što je podstaklo pozive za jaču podršku Pekinga u oporavku.
Podaci Nacionalnog zavoda za statistiku objavljeni u ponedjeljak pokazuju da je bruto domaći proizvod porastao 6,3 posto u drugom tromjesečju u odnosu na isti period prethodne godine, što je slabije od prognoze od 7,1 posto koju su dali ekonomisti u anketi Bloomberga.
Mjesečni pokazatelji za jun su pokazali mješovitu sliku, s primjetnim padom rasta maloprodaje i slabljenjem tržišta nekretnina, dok se industrijska proizvodnja poboljšala.
"Ovo je usporavanje izazvano potrošnjom, što zahtijeva podršku politike s aspekta potražnje", rekao je Hao Zhou, glavni ekonomista Guotai Junan Hong Kong Ltd. "Vjerujemo da su daljnja rezanja kamata više ili manje opravdana".
Peking je postavio umjereni cilj rasta bruto domaćeg proizvoda od oko pet posto za ovu godinu, ali se suočava s nizom ekonomskih izazova, uključujući prijetnju od deflacije, pad izvoza i krizu u sektoru nekretnina. Narodna banka Kine, koja je u junu smanjila ključnu kamatnu stopu, nije ublažila politiku u ponedjeljak, iako mnogi analitičari očekuju takav potez u narednim mjesecima.
Ključni podaci:
- Rast maloprodaje usporio na 3,1 posto na godišnjem nivou u junu u odnosu na 12,7 posto u maju, propuštajući ekonomske prognoze o skoku od 3,3 posto.
- Industrijska proizvodnja je porasla 4,4 posto, u poređenju s projekcijom od 2,5 posto, što je više nego u maju, kada je iznosila 3,5 posto.
- Investicije u osnovna sredstva su porasle 3,8 posto u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prethodne godine, što je manje od četiri posto u periodu januar-maj, ali više od prognoze ekonomista od 3,4 posto.
- Stopa nezaposlenosti u urbanim područjima nije se promijenila i iznosila je 5,2 posto u junu, dok je stopa nezaposlenosti mladih porasla na 21,3 posto.
- U poređenju s prvim kvartalom, rast bruto domaćeg proizvoda usporio je na 0,8 posto u odnosu na 2,2 posto u prva tri mjeseca ove godine.
Kineski indeks akcija CSI 300 pao je 1,1 posto tokom prijepodneva, prateći trend azijskih akcija. To je prvi pad indeksa u posljednje tri sesije. Juan kojim se trguje na kineskom kopnu je oslabio 0,35 posto i iznosio je 7,1665 u odnosu na dolar do 11.33 prijepodne po lokalnom vremenu.
Kineski statistički zavod je u saopćenju izjavio da se ekonomija oporavila, ali da su "globalne političke i ekonomske situacije složene, a temelji oporavka i razvoja domaće ekonomije još uvijek nisu čvrsti".
Šta kaže Bloomberg Economics...
Poboljšanje industrijske proizvodnje ukazuje na stabilizaciju sektora proizvodnje, što je znak da se motor rasta ekonomije prebacuje s potrošnje na proizvodnju. Međutim, smanjena domaća i vanjska tražnja predstavljaju prepreke održavanju oporavka. Slabi podaci jačaju argumente za veću podršku politike - Chang Shu i David Qu
Podaci ukazuju na nekoliko slabih tačaka u ekonomiji, uključujući nagli porast nezaposlenosti mladih i deflaciju. Nacionalni zavod za statistiku je objavio da stopa nezaposlenosti mladih od 16 do 24 godine, koja je u junu dostigla rekordnih 21,3 posto, može dalje porasti u narednim mjesecima.
Zhiwei Zhang, predsjednik i glavni ekonomista kompanije Pinpoint Asset Management, istakao je da je nominalni rast bruto domaćeg proizvoda bio manji od rasta prilagođenog inflaciji u drugom tromjesečju, što ukazuje na "ozbiljnost rizika od deflacije". Prema proračunima Bloomberg Economics, deflator bruto domaćeg proizvoda, koji mjeri inflaciju u ekonomiji, prvi put je postao negativan od 2009. godine.
Xing Zhaopeng, stariji kineski strateg u kompaniji Australia & New Zealand Banking Group Ltd, rekao je da bi propust u podacima mogao podstaći zvaničnike da ubrzaju fiskalne rashode kako bi povećali investicije. Investitori očekuju više smjernica politike na sastanku Politbiroa Komunističke partije kasnije u julu, iako Xing kaže da bi mogla biti objavljena i fiskalna mjera prije toga.
"Poslato je puno signala, uključujući konferencije između vlade i stranih investitora i poduzetnika, koji ukazuju na to da će biti donesena dodatna odluka o monetarnoj politici", rekao je. "Fiskalna potrošnja bit će u fokusu u naredne dvije sedmice".
"Pretjerano podsticanje potražnje na kratkoročnom planu može se pokazati kontraproduktivnim jer bi moglo podstaknuti nagomilavanje dugova i naglasiti neke neravnoteže u ekonomiji, poput njenog oslanjanja na ogroman sektor gradnje nekretnina", rekao je Frederic Neumann, glavni ekonomista za Aziju u HSBC Holdings Plc. Fokus ostaje na "uspostavljanju dugoročno održive putanje ekonomije".
(Ažurirano dodatnim detaljima.)
-U pisanju pomogli James Mayger, Fran Wang, Wenjin Lv i Yihui Xie.