Predsjednik Donald Trump je pametne telefone, računare i drugu elektroniku izuzeo iz takozvanih recipročnih carina, što predstavlja veliko olakšanje za globalne tehnološke proizvođače, uključujući kompanije Apple i Nvidia, iako bi to moglo biti samo privremeno rešenje.
Američka carinska i granična zaštita objavila je u petak uveče listu proizvoda koji će biti oslobođeni novih Trumpovih carinskih mjera, čime je značajno smanjen uticaj planiranih carina od 125 odsto na kinesku robu i 10 odsto na uvoz iz većine drugih zemalja.
Carinska izuzeća važe za pametne telefone, laptope, hard diskove, procesore, memorijske čipove i ekrane sa ravnim ekranom. Generalno se ovi popularni proizvodi se ne proizvode u SAD-u.
Potrošači mogu odahnuti zbog privremenog ukidanja carina, posebno oni koji su već požurili da kupe nove uređaje prije očekivanog poskupljenja. Istovremeno, ova odluka donosi značajnu korist velikim tehnološkim kompanijama koje su nedavno obećale značajne investicije u američku ekonomiju tokom Trumpovog mandata.
U sukobu sa Kinom koji se zaoštrio 5. aprila, ova odluka predstavlja prvi značajan korak ka smirivanju tenzija izazvanih Trumpovom trgovinskom politikom.
Izuzeća obuhvataju skoro 390 milijardi dolara američkog uvoza prema zvaničnim podacima za 2024. godinu, uključujući više od 101 milijardu iz Kine. Najveća kategorija su pametni telefoni – SAD su 2024. godine iz Kine uvezle pametne telefone u vrijednosti od više od 41 milijarde dolara. Takođe su uključeni računari i slični uređaji, čiji je uvoz premašio 36 milijardi dolara.
Potrošačka elektronika i poluprovodnici koji su izuzeti od novih carina čine približno 22 odsto cjelokupnog američkog uvoza iz Kine tokom 2024. godine.
"Velika pukotina u američkom carinskom zidu omogućiće proizvođačima poput Applea i kupcima mobilnih uređaja i prenosnih računara da izbegnu dramatičan skok cena," rekao je Gerard DiPippo iz Rand China Research Center.
"Međutim, mnogi drugi potrošački, prelazni i kapitalni proizvodi iz Kine i dalje ostaju pod pretjerano visokim carinama."
Donald Trump je u subotu odbio detaljnije da objasni ova izuzeća, ali je nagovjestio da će više informacija biti poznato u ponedjeljak. "Bićemo vrlo konkretni u ponedjeljak," rekao je novinarima u avionu Air Force One.
Bijela kuća je istovremeno objavila i dopis, u kojem je navedeno da se izuzeća odnose i na promjene u carinama za male pakete. Trump je inače najavio ukidanje takozvanog praga "de minimis", koji znači da pošiljke do vrijednosti od 800 dolara obično nisu oporezovane.
Portparolka Trumpovog tima Karoline Leavitt izjavila je: "Predsjednik Trump je jasno stavio do znanja da Amerika ne smije više da bude zavisna od Kine kad je riječ o proizvodnji kritičnih tehnologija, kao što su čipovi, pametni telefoni i laptopi."
Carinsko izuzeće, međutim, ne važi za odvojenu carinu od 20 odsto na Kinu, uvedenu zbog pritiska na Peking da preduzme mjere povodom fentanila. Druge već postojeće carine takođe ostaju nepromijenjene.
Izjave pokazuju da bi ovi proizvodi uskoro mogli biti predmet drugačije, niže carine za Kinu.
Oprema za proizvodnju poluprovodnika takođe je obuhvaćena carinskim olakšicama, što donosi značajnu korist kompanijama poput tajvanskog TSMC-a koji trenutno gradi fabriku na američkom tlu. Izuzeća pokrivaju i ključne tehnologije za proizvodnju čipova koje isporučuju holandski ASML i japanski Tokyo Electron.
Ovaj potez većinu Appleovih proizvoda – iPhone, iPad, Apple Watch – isključuje iz novog carinskog talasa na Kinu.
Trumpova administracija bi uskoro trebalo da započne novu istragu uvoza poluprovodnika, što bi moglo dovesti do uvođenja carina i na čipove.
Predstavnici kompanija Nvidia, ASML i Tokyo Electron nisu dali komentar.