Bloombergov indeks milijardera (Bloomberg Billionaires Index) svakoga dana rangira 500 najbogatijih ljudi na svijetu. Neki od njih su poznati širom planete, neki nisu, a mi smo analizirali profile onih koji se trenutno nalaze u prvih pet po bogatstvu u svijetu.
Svaki pojedinačni profil milijardera na Bloombergovom indeksu uključuje detaljnu analizu načina na koji je bogatstvo te osobe izračunato. Indeks mjeri bogatstvo, a zasnovan je na promjenama na tržištima, ekonomiji i Bloombergovim izvještajima. Svi podaci o neto vrijednosti se ažuriraju svakog radnog dana nakon zatvaranja trgovanja u New Yorku. Akcije u kompanijama kojima se javno trguje vrednuju se korišćenjem posljednje cijene akcije na zatvaranju, i sve procjene su preračunate u američkim dolarima po trenutnom kursu.
Top pet milijardera trenutno posjeduje bogatstvo vrijedno bilion i 128 milijardi dolara, pa krenimo redom.
Elon Musk
Prvi na listi je, naravno, svima poznati Elon Musk. Njegovo bogatstvo trenutno iznosi 334 milijarde dolara. Musk je generalni direktor Tesle, najvrednijeg proizvođača automobila na svijetu. Kompanija sa sjedištem u Austinu u Texasu prodaje električna vozila i solarne baterije. Musk je takođe izvršni direktor kompanije SpaceX, koja proizvodi rakete, a posjeduje i društvenu mrežu X, koja se ranije zvala Twiter.
Musk je na ovim predsjedničkim izborima podržao Donalda Trumpa, koji je najavio da će on zajedno s bivšim republikanskim kandidatom za predsjednika SAD-a Vivekom Ramaswamyem voditi ministarstvo za efikasnost vlade. Cilj ovog ministarstva jeste da smanji nepotrebne propise i troškove i da reorganizuje federalne agencije.
Počeci
Musk je rođen u Južnoj Africi 1971. godine, otac mu je inženjer, a majka nutricionistkinja. Otišao je od kuće sa 17 godina na koledž u Kanadu, a jedan od razloga za odlazak bio je i da izbjegne služenje vojnog roka tokom ere aparthejda u Južnoj Africi. Nakon što je diplomirao fiziku i ekonomiju na Univerzitetu u Pennsylvaniji, upisao se na Univerzitet Stanford.
Musk je 1995. godine stvorio platformu za onlajn izdavaštvo Zip2 i prodao je četiri godine kasnije za više od 300 miliona dolara. Dio prihoda reinvestirao je u onlajn sistem plaćanja X.com, koji je kasnije prerastao u poznati PayPal, koji je 2002. prodat eBayu za 1,5 milijardi dolara.
Bogatstvo
Musk posjeduje oko 13 odsto Tesle, prema dokumentima iz aprila 2023. godine, a ima i oko 304 miliona berzanskih opcija iz svog kompenzacionog paketa iz 2018. Ovaj kompenzacioni paket je 30. januara ove godine poništio sudija u Delawareu. Međutim, opcije nisu odmah uklonjene iz obračuna jer postupak još nije gotov i čeka se odluka nakon uložene žalbe.
Vrijednost kompanije SpaceX je procijenjena na osnovu tenderske ponude iz juna 2024. i ona iznosi oko 210 milijardi dolara. Musk je vlasnik oko 42 odsto kompanije. On posjeduje oko 79 odsto platforme X nakon što ju je 2022. godine kupio za čak 44 milijarde dolara. Vrijednost kompanije je od tada pala za oko 79 odsto, prema proračunima Fidelity Blue Chip Growth Funda.
Musk ulaže i svoje startupe Neuralink, xAI i The Boring Company, a visina ulaganja se izračunava na osnovu izvještaja vijesti i podataka iz Pitchbooka, kao i vrijednosti preuzetih iz njihovih najnovijih podataka o finansiranju.
Jeff Bezos
Na drugom mjestu nalazi se čovjek koji je svoj biznis započeo u garaži, a sada posjeduje jednu od najpoznatijih platformi za onlajn kupovinu - Jeff Bezos.
Procjenjuje se da osnivač Amazona ima bogatstvo od 227 milijardi dolara. Kompanija sa sjedištem u Seattleu prodaje elektroniku, predmete za domaćinstvo i druge proizvode preko svoje vodeće web-stranice. Bezos takođe kontroliše lanac prehrambenih proizvoda Whole Foods i posjeduje kompaniju za istraživanje svemira Blue Origin.
Počeci
Bezos je rođen 1964. godine i radio je kao kompjuterski inženjer na Wall Streetu. Amazon je napravio 1994. kako bi prodavao knjige na internetu. Nakon inicijalne javne ponude 1997. godine, akcije Amazona porasle su skoro 40 puta, čime je Bezosovo bogatstvo dostiglo više od 12 milijardi dolara. Diplomac s Princetona je izgradio svoju reputaciju kao menadžer koji se oslanja na dugoročno planiranje i fokus na potrebe kupaca.
Danas Amazon prodaje milione različitih proizvoda, od kojih mnogi potiču od prodavaca koji se oslanjaju na Amazonove usluge upravljanja podacima kako bi im pomogli da realizuju svoje porudžbine. Kompanija je predstavila elektronski čitač knjiga "Kindle" 2007. godine. Četiri godine kasnije, Amazon je predstavio "Kindle Fire" i na ovaj način postao konkurencija kompaniji Apple u segmentu prodaje tableta.
Bogatstvo
Bezos trenutno posjeduje oko 8,8 odsto Amazona i jedini je vlasnik Blue Origina. On je 2017. rekao da ovu kompaniju finansira prodajom akcija Amazona. Bezos je u avgustu 2013. godine za 250 miliona dolara kupio Washington post. On takođe posjeduje i superjahtu "Kora", vrijednu 500 miliona dolara.
Mark Zuckerberg
Osnivač čuvenog Facebooka Mark Zuckerberg nalazi se trenutno na trećem mjestu Bloombergove liste s procijenjenim bogatstvom od 202 milijarde dolara. On je suosnivač i izvršni direktor Meta Platforms, kompanije koja stoji iza Facebooka. Preduzeće iz Menlo Parka u Kaliforniji imalo je prihod od 134,9 milijardi dolara u 2023, a njegove platforme imaju oko četiri milijarde korisnika mjesečno.
Počeci
Zuckerberg je rođen 1984. u White Plainsu u New Yorku. Svoju reputaciju "čuda" u kompjuterskom programiranju izgradio je na akademiji Phillips Exeter. Nakon što je diplomirao, upisao se na Univerzitet Harvard, gdje je s trojicom prijatelja iz svoje sobe u studentskom domu osnovao Facebook.
Sajt je brzo počeo da bude popularan i na drugim univerzitetima, što je navelo Zuckerberga da napusti Harvard i preseli se u Silicijumsku dolinu. Dobio je investiciju od 500.000 dolara od Petera Thiela u jesen 2004, a ubrzo su uslijedile i investicije drugih preduzetnika.
Bogatstvo
Većina Zuckerbergovog bogatstva potiče od oko 13 odsto udjela koje ima u Meta Platforms. Facebook je najveća društvena mreža na svijetu. Meta Platforms ima oko četiri milijarde aktivnih korisnika svakog mjeseca, uključujući oko tri milijarde na Facebooku. Kompanija je prodala akcije u inicijalnoj javnoj ponudi 17. maja 2012. godine, koja je bila najveća u istoriji u to vrijeme.
Larry Ellison
Larry Ellison je četvrti na listi milijardera, s procijenjenim bogatstvom od 197 milijardi dolara. Osnivač je i najveći akcionar Oraclea, kompanije za bazu podataka. On posjeduje više od 40 odsto kompanije sa sjedištem u Austinu u Texasu, kao i udio u Tesli, jedriličarski tim i nekretnine te ostrvo Lanai na Havajima.
Počeci
Ellison je rođen 1944. i odrastao je na južnoj strani Chicaga nakon što su ga usvojili rođaci njegove majke sa devet mjeseci. Napustio je Univerzitet u Ilinoisu i Univerzitet u Chicagu te preselio u Berkeley u Kaliforniji, gdje je radio na kompjuterskom programiranju u Ampeku i na bazi podataka pod nazivom Oracle za CIA. Sa dva partnera Ellison je osnovao kompaniju koja je prerasla u Oracle 1977. godine. Kompanija je prodala akcije u javnoj ponudi 12. marta 1986, dan prije inicijalne javne ponude Microsofta.
Bogatstvo
Većina Ellisonovog bogatstva potiče od udjela koji posjeduje u američkom proizvođaču softvera Oracle. On je vlasnik više od 42 odsto poslovanja. Elison posjeduje oko 1,4 odsto Tesle. U obračun njegovog bogatstva uračunata je i vrijednost nekretnina u San Franciscu, jezeru Taho, Malibuu, Road Islandu, Japanu i na Havajima, kao i avio-kompanije Island Air sa sjedištem na Havajima.
Ellison takođe posjeduje udio u kompaniji za baze podataka Netsuite i proizvođaču obrazovne platforme Leapfrog Enterprises. Strastveni mornar je djelimično finansirao tim BMW Oracle Racing, koji je osvojio Kup Amerike u februaru 2010. godine. Kasnije te godine prodao je svoj udio u Rising Sunu, megajahti od 138 metara, Davidu Geffenu.
Bernard Arnault
Na petom mjestu nalazi se Bernard Arnault s procijenjenim bogatstvom od 168 milijardi dolara. On je predsjednik LVMH (LVMH - Moet Hennessi Louis Vuitton), najvećeg svjetskog proizvođača luksuzne robe. Milijarder kontroliše oko polovine LVMH, koji, između ostalog, prodaje odjeću pod brendom Louis Vuitton, satove TAG Heuer i šampanjac Dom Perignon.
Počeci
Ovaj milijarder rođen je u sjevernom francuskom gradu Rube 1949. godine. Nakon što je diplomirao inženjering na Ecole Polytechnique u Parizu, pridružio se porodičnoj kompaniji i ubijedio svog oca da napusti građevinski posao i usredsredi se na nekretnine. Arnault je ušao na tržište luksuzne robe 1984. godine, kada je preuzeo stečajnu tekstilnu grupu koju je posjedovao Christian Dior. Prodao je sve ostale poslove kompanije i iskoristio prihod za kupovinu kontrolnog paketa akcija LVMH-a. Ostale akvizicije uključuju Fendi, TAG Heuer i Bulgari.
Bogatstvo
Većina Arnaultovog bogatstva potiče od posjedovanja 48 odsto udjela u LVHM-u. On posjeduje akcije povezane s Financiere Agache, pariskom kompanijom koja nadgleda njegova ulaganja i ulaganja njegove porodice. Njegova umjetnička kolekcija modernih i savremenih slika obuhvata dela Jean-Michel Basquiata, Damiena Hirsta, Maurizia Cattelana, Andyja Warhola i Pabla Picassa.
- Tekst napisan u saradnji s Vladimirom Nikoloskim.