Američka inflacija je u julu usporila više nego što se očekivalo kao odraz nižih cijena energije, što bi moglo umanjiti pritisak na Federalne rezerve da nastave agresivno povećavati kamatne stope.
Indeks potrošačkih cijena je porastao za 8,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, hladeći se u odnosu na junski rast od 9,1 posto, koji je bio najveći u četiri decenije, pokazali su podaci Ministarstva rada u srijedu.
Cijene su ostale nepromijenjene u odnosu na prethodni mjesec. Pad benzina anulirao je troškove hrane i smještaja.
Takozvani osnovni indeks potrošačkih cijena, koji ne uzima u obzir volatilnije cijene hrane i energije, porastao je za 0,3 posto u odnosu na juni i 5,9 posto u odnosu na prije godinu.
Ekonomisti u istraživanju Bloomberga predviđali su rast ukupnog CPI od 0,2 posto u odnosu na juni i povećanje od 8,7 procenata međugodišnje. Predviđeno je da će osnovni CPI porasti za 0,5 posto u odnosu na juni i 6,1 procenata u odnosu na godinu ranije.
Iako je pad cijena benzina dobra vijest za Amerikance, njihovi životni troškovi su i dalje bolno visoki, što mnoge primorava da se zadužuju kreditnim karticama i troše ušteđevinu. Nakon što su podaci prošle sedmice pokazali još uvijek snažnu potražnju za radnom snagom i snažniji rast plata, daljnje usporavanje inflacije moglo bi da ukloni dio pritiska na Fed da produži snažno povećanje kamatnih stopa.