Vlasnik platforme Temu, koja je poznata po niskim cijenama, postao je najbogatija osoba u Kini. Colin Huang, čija platforma osvaja tržišta širom svijeta, sa bogatstvom od 48,6 milijardi dolara popeo se na najviše mjesto liste najbogatijih osoba u svojoj zemlji, prema Bloombergovom indeksu milijardera.
Naime, Huang je osnivač i većinski vlasnik PDD Holdingsa, kineske kompanije za onlajn trgovinu koja je u septembru 2022. godine pokrenula stranicu za jeftinu kupovinu Temu kako bi se takmičila sa Sheinom, koji je u vlasništvu kineskog milijardera Xu Yangtiana.
Temu je za dvije godine zavladao svjetskim tržištem i trenutno isporučuje u 50 zemalja, dok je njen vlasnik zavladao scenom milijardera.
Sve je krenulo 2015. godine kada je Huang, koji je nekada bio Googleov inženjer, osnovao kompaniju Pinduoduo, koja je u septembru 2023. godine promijenila naziv u PDD Holdings. Iako je u martu 2021. godine podnio ostavku na mjesto predsjednika uprave i istakao da sa svoje pozicije odlazi jer želi da se posveti životu i naučnom istraživanju hrane, ipak je ostao većinski vlasnik kompanije.
Huang je poznat po svom izvanrednom matematičkom talentu koji mu je sa 12 godina donio mjesto u elitnoj školi stranih jezika u Hangdžouu, gde je bio školski drug sa djecom kineske političke i društvene elite. Nakon što je diplomirao informatiku na Univerzitetu Zhèjiāng, napustio je Kinu 2002. godine. Magistrirao je na američkom Univerzitetu Wisconsin i dvije godine kasnije se vratio u Kinu kako bi pomogao u pokretanju Google Chine.
Svoju prvu kompaniju osnovao je 2007. godine, a zatim ju je prodao 2010. godine kako bi pokrenuo novu. Tri godine kasnije napravio je pauzu u poslu zbog bolesti, i u tom periodu razvio je ideju za Pinduoduo.
Njegova platforma za onlajn trgovinu brzo je postala poznata po prodaji jeftinih proizvoda i to na velikim sniženjima, a zahvaljujući tome Huang se brzo popeo na listi najbogatijih ljudi.
Njegovo neto bogatstvo je početkom 2021. dostiglo vrhunac, a iako je, kao i mnogi drugi kovid milijarderi, vrlo brzo doživeo pad, i to od 87 odsto zbog usporavanja pandemije koje se poklopilo sa naglim kolapsom kineskog privatnog sektora, Huangov PDD Holdings uspio je da se vrati.
Sa stabilnim poslovanjem za koje je najviše zaslužno širenje izvan Kine sa platformom Temu, Huang je sa 44 godine na listi najbogatijih prestigao Zhonga Shanshana, vlasnika kompanije Nongfu Spring, koja je najveći dobavljač flaširane vode u Kini.
Uspon Huangovih platformi velikim je dijlom podstaknut promjenom navika kupovine u Kini nakon što je nacionalna kriza nekretnina uzrokovala dugotrajno usporavanje. Iako je jednom prilikom izjavio kako im cilj nije bio da budu jeftini, već da se korisnici osjećaju kao da su dobili dobru ponudu, Huangove platforme osvojile su potrošače širom svijeta koji su se zbog inflacije okrenuli jeftinim proizvodima. Između ostalog, Temu je dospio na vrh američkih aplikacija za trgovinu.
PDD je prošle godine ostvario prihod od oko 35 milijardi dolara, što je u odnosu na 2022. godinu skok od 90 odsto, prema podacima Bloomberga. Takođe, kompanija je nadmašila Alibabu i time postala druga najveća internet kompanija u Kini, a od tada su dva rivala u međusobnom sukobu.
Ali uprkos vrtoglavom rastu, kompanija se često nalazi i na meti kritika, a njena etika se dovodi u pitanje. Naime, kritike su uglavnom usmjerene na uslove rada jer PDD od svojih zaposlenih navodno zahtjeva da rade od 11 do 23 sata, šest dana nedeljno, uz prekovremeni rad.
Osim toga, Temuova jeftina ponuda dovela je do rastuće frustracije među trgovcima i prodavačima koji smatraju da im gigant onlajn trgovine sve više uništava prihode.
Neki upravo zbog toga smatraju da je taj uspjeh kratkog vijeka, ali kompanija, baš kao i njen vlasnik, i dalje bilježi rast i svojim agresivnim oglašavanjem privlači ljude koji vole jeftinu kupovinu.