Velika većina ekonomista koje je anketirao Bloomberg očekuje da će Fed smanjiti kamatne stope za samo četvrtinu procentnog poena u septembru. Nasuprot ovakvim projekcijama stoje velike banke čiji analitičari pozivaju na veće smanjenje cijena zaduživanja u SAD-u na sljedećem sastanku.
Skoro četiri petine ekonomista koje je anketirao Bloomberg predviđa da će Federalne rezerve smanjiti stope na raspon od pet do 5,25 posto na sastanku 18. septembra, dok većina preostalih predviđa veće smanjenje. Srednja prognoza pokazuje samo 10 posto šanse da Fed kamate smanji na vanrednom sastanku prije septembra.
Centralni bankari su rekli da nema potrebe za agresivnim potezima iako je izvještaj o tržištu rada iz jula pokazao da je zapošljavanje znatno usporilo, a stopa nezaposlenosti porasla na najviši nivo u skoro tri godine.
S druge strane, čelnici Feda predvođeni predsjednikom Jeromeom Powellom rekli su da će se u središtu njihove pažnje sada naći drugi od njihova dva mandata - a to je osiguranje maksimalne zaposlenosti. Oni također nastavljaju težiti smanjenju stope inflacije na cilj od dva posto, piše Bloomberg.
Neke velike banke s Wall Streeta, poput JPMorgan Chase & Co. i Citigroup Inc., promijenile su svoje projekcije nakon izvještaja o tržištu rada i predviđaju smanjenje od pola procentnog poena sljedećeg mjeseca. Tržišta kapitala očekuju pad kamata od jednog procentnog poena ove godine, a od 50 baznih poena u septembru.
Konsenzus među ekonomistima ipak kaže da će Fed odlučiti da kamate smanji za po 25 baznih poena na sastancima u septembru, novembru i decembru. Poslije toga će u prvom kvartalu 2025. godine kamate smanjiti za još 25 baznih poena. U anketi je učestvovao 51 ekonomista, a anketa je trajala od 6. do 8. augusta, nakon rasprodaja na svjetskim tržištima.
Pozivi na velika smanjenja su "pretjerani i predstavljaju uslovni refleks", rekao je za Bloomberg Ryan Sweet, glavni ekonomista za SAD u Oxford Economicsu.
"Gledano unazad, Federalni komitet za otvoreno tržište je kamate smanjivao van redovnih sastanaka (ili za više od 25 baznih poena) samo kada je postojao očigledan ekonomski šok ili kada su podaci bili lošiji nego što su bili do sada", dodao je.
Inače, broj prvih zahtjeva za naknadu zbog nezaposlenosti u SAD-u prošle sedmice je pao najviše u prošlih 12 mjeseci. Ovo je malo smirilo tržišta kapitala koja su prije toga potonula uslijed strahova da će se stanje na tržištu rada drastično pogoršati.
Ovaj pokazatelj je pao za 17.000 na 233.000 u sedmici završenoj 3. augusta, pokazuju podaci Ministarstva rada. U državama koje su u prošlim sedmicama bilježile veći rast (Michigan, Missouri i Texas), broj prijavljenih je bio manji.
Broj zahtjeva koji se ne podnose prvi put, što je indikator za broj ljudi koji primaju novac s biroa, porastao je na 1,88 miliona u sedmici završenoj 27. jula, pokazali su podaci.