Prinos na američke dvogodišnje obveznice postao je niži od prinosa na desetogodišnje obveznice, prvi put od jula 2022, jer su strahovi od ekonomskog pada naveli trgovce da se klade na Fedovo oštro ublažavanje monetarne politike.
To je ključna prekretnica za tržište trezorskih zapisa, gdje su kratkoročni prinosi duže bili veći od dugoročnih (stvarajući obrnutu krivu prinosa), otkako je Fed započeo seriju od 11 povećanja kamatnih stopa u ukupnom iznosu od više od pet procentnih poena u martu 2022. godine.
Do zaokreta je došlo jer se investitori klade da će Fed i ostale centralne banke postati agresivnije u snižavanju kamatnih stopa, usred sve veće zabrinutosti da privredni rast posustaje brže nego što se očekivalo prije samo nekoliko nedjelja. To je pokrenulo i jedan od najsnažnijih uspona na tržištu obveznica, od kada su se u martu 2023. rasplamsali strahovi od bankarske krize.
Vraćanje krive prinosa u normalu može značiti da je američka privreda ušla u recesiju, rekao je James Athey, portfolio menadžer u Marlborough Investment Managementu. "Istorija kaže da, kada se kriva vrati iz obrnutog stanja, vi se nalazite u recesiji", rekao je Athey. "Signali već neko vrijeme postaju prilično zabrinjavajući."
Prinos na dvogodišnje trezorske zapise pao je za 23 bazna poena na 3,65 odsto u ponedjeljak, dok se desetogodišnja stopa trgovala na nivou od 3,68 odsto. Dvogodišnji period je premašio desetogodišnji za čak 111 baznih poena u martu 2023. godine, što je najveća inverzija još od ranih 1980-ih, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Trgovci obveznicama su toliko zabrinuti nakon nedavnog niza slabih ekonomskih podataka da sada razmišljaju da li bi Fed mogao da uvede hitno smanjenje stope. U petak je Ministarstvo rada izvjestilo da su poslodavci otvorili samo 114.000 radnih mjesta u julu, daleko manje od onoga što su prognozirali ekonomisti, a stopa nezaposlenosti je neočekivano porasla.