Kineski proizvođači čelika ulaze u novu eru neizvesnosti uslijed pogoršanog stanja na tržištu nekretnina koje posljedično dovodi do manje potražnje za legurom. Model razvoja Kine vođen građevinskim sektorom izgleda sve više neodrživ.
Skoro trećina kineskih čeličana bi mogle da bankrotiraju jer će kriza vjerovatno trajati pet godina, rekao je Li Ganpo, osnivač i direktor kompanije Hebei Jingye Steel Group, na sastanku sa zaposlenima u junu. "Čitav sektor bilježi gubitke i ja trenutno ne vidim kako bi stvari mogle da se promijene", rekao je Li sudeći po transkriptu sa sastanka u koji je Bloomberg News imao uvid.
Kriza tržišta nekretnina se pogoršala ove godine, negativno utičući i na kompanije i na banke. Zvanični Peking je zbog ovakvih rezultata smanjio prognoze privrednog rasta. Čeličane u Kini su samo u prošlog godini proizvele preko milijardu tona legure, što je oko 50 posto ukupne svjetske proizvodnje. Međutim, ove kompanije su sada pogođene krizom širom svijeta, a i cijena rude gvožđa je iz istog razloga pala. Rudarske kompanije od Brazila do Australije se nalaze u istoj situaciji kao i čeličane.
Sektor građevinarstva već više od godinu dana bilježi negativne rezultate a vlada okleva u uvođenju stimulativnih mjera, i zadržava na snazi stroga pravila po pitanju duga. Indeks PMI za proizvođače čelika u julu je pao na najniži nivo od 2008. Iz kompanije Goldman Sachs Group Inc. predviđaju da će se potražnja do kraja godine smanjiti za pet posto. Skoro trećina čelika proizvedenog u Kini se koristi u sektoru građevinarstva.
BCOMIN:IND
BBG Industrial Metals
157,0163 USD
+0,256 +0,16%
vrijednost na početku trgovanja
155,8933
posljednja zaključna vrijednost
156,7603
promjena od početka godine
-10,19538%
dnevni raspon
155,12 - 157,42
raspon u 52 nedjelje
135,97 - 327,86
Čak i mimo ove krize, industrija Kine se nalazi pred brojnim izazovima jer privredni rast pokazuje da je model razvoja države donekle iscrpljen. Predsjednik Kine Xi Jinping naizgled ne namjerava da odobri stimulus za infrastrukturu istog obima kao onaj odobren nakon finansijske krize iz 2015. i 2016. godine.
"Situacija je ovaj put zaista drugačija", navodi Leland Miller iz kompanije China Beige Book International koja prati dešavanja u industriji čelika. "Kada je tržište nekretnina prestalo da bude glavni pokretač privrednog rasta, ključne sirovine kao što je čelik su takođe izgubile privilegije", dodaje.
Posmatrano na kratak rok, najveća prepreka je velik broj nezavršenih objekata, kao i nedavni bojkot plaćanja hipoteka na objekte sa čijom izgradnjom se kasni. Cijene građevinskog čelika su takođe pale, dok je cijena armature prošle nedelje pala na svoj dogodišnji minimum.
Čekaju nas teška vremena
"Potražnja brzo pada", rekao je Xiao Zunhu, generalni direktor državne firme Hunan Valin Steel Co. Na sastanku gdje je govorio Xiao gotovo svi govornici su upozoravali da predstoje teška vremena. Tržišta će "ostati komlikovana i surova" u drugoj polovini godine jer stimulativnim merama treba vremena da počnu da proizvode pozitivne rezultate, rekla je Chen Shaohui, potpredsjednica kompanije Jiangsu Shagang Group.
Čeličane su ranije doživljavane kao predvodnici kineskog ekonomskog razvoja, uslijed čega su i male radionice prerastale u multimilionske konglomerate. Uprkos činjenici da će tržište nekretnina u jednom momentu prekinuti negativan trend, šanse da ovaj sektor ponovo predvodi rast najveće privrede u Aziji postaju sve manje.
"Treće tromjesečje će biti najteže vrijeme za ovu industriju", rekla je Zhu Guosen, potpredsjednica kompanije Shougang Group. "Ne smijemo imati iluzije o tržištima, i moramo se fokusirati na ono šta mi možemo da uradimo."