Europska je proizvođačka aktivnost potonula, a azijska proizvodnja nastavlja slabjeti u srpnju uslijed nastavka problema u opskrbnim lancima i usporavanja globalne ekonomije.
Indeks menadžera nabave (PMI) u četiri najveće zemlje eurozone ukazuje na kontrakciju gospodarstva, što se reflektira na cijelu eurozonu. U Aziji se vide problemi u Kini, Južnoj Koreji i na Tajvanu.
Te informacije odražavaju negativne izglede za svjetsku ekonomiju, što je i Međunarodni monetarni fond (MMF) navelo na smanjenje prognoze globalnog rasta za ovu i iduću godinu te upozorenje da je recesija vrlo moguća.
Izgledi za eurozonu izgledaju posebice tmurni unatoč gospodarskom rastu u drugom kvartalu od 0,7 posto na godišnjoj razini.
"Proizvodnja u eurozoni tone, što pojačava rizik od recesije. Nove narudžbe padaju u najgorem ritmu još od dužničke krize iz 2012. ako se ne računaju mjeseci pandemijskog zaključavanja", rekao je analitičar Chris Williamson iz tvrtke S&P Global.
U Aziji podaci pokazuju da je kineska industrijska proizvodnja u srpnju neočekivano pala.
PMI indeks pao je na 49 bodova s 50,2 boda u lipnju. Analitičari su pak očekivali lagani rast na 50,3 boda.
PMI indeks vodi se za 40 gospodarstava svijeta na mjesečnoj razini i u anketi sudjeluju čelni ljudi tvrtki iz privatnog sektora.