Ekonomisti su definitivno optimističniji u pogledu ekonomskog rasta u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nego prije šest mjeseci, jer prognoziraju aktivnost skoro na nivou 2023. godine, zbog snažnog tržišta rada koje podstiče potrošnju, a da pritom ne utiče na porast inflacije.
Predviđa se da će rast ove godine u prosjeku iznositi 2,2 odsto, što je više nego dvostruko brže nego što se očekivalo u septembru, prema posljednjem Bloombergovom mjesečnom istraživanju ekonomista. Šanse za recesiju u narednih 12 mjeseci pale su na 35 odsto, što je najniži nivo od jula 2022. i smanjen sa 55 odsto u septembru.
Ispitanici očekuju da će poslodavci dodati u prosjeku 150.000 radnih mjesta mjesečno u 2024. godini - više od četiri puta više nego što su predvidjeli prije šest mjeseci, što će zauzvrat dovesti do povećanja potrošnje domaćinstava za dva odsto. Potrošačka aktivnost čini oko dvije trećine američke ekonomije.
Istraživanje je takođe pokazalo da ekonomisti očekuju povećanje privatnih investicija od 2,4 odsto ove godine, u odnosu na rast od jedan odsto u septembru.
Uprkos tim prepravljenim prognozama i iznenađujuće snažnim podacima o inflaciji iz januara i februara, ekonomisti su ostali pri svojim perspektivama za skromniji rast cijena.
Ekonomisti predviđaju da će indeks osnovnih rashoda za ličnu potrošnju - favorizovani pokazatelj osnovne inflacije Federalnih rezervi - u prosjeku iznositi 2,5 odsto u 2024. To je samo 0,1 odsto niže od onoga što su očekivali u septembru i, ako se realizuje, predstavljalo bi značajan napredak u odnosu na 2,9 odsto zabilježenih u krajem prošle godine.
Pad inflacije omogućiće zvaničnicima Feda da počnu da smanjuju kamatne stope do juna, prema srednjoj procjeni ispitanika, i još dva puta prije kraja godine.
Dva smanjenja
Ukupan broj smanjenja stopa je za jedan manji nego što su ekonomisti očekivali prošlog mjeseca i u skladu sa zvaničnicima centralne banke. Međutim, srednja projekcija zvaničnika Feda na njihovom posljednjem sastanku približila se smanjenju na dva smanjenja ove godine.
"Fed ne želi da izazove recesiju ako može da je izbjegne, i vjerujemo da će biti u poziciji da prije ljeta počnu da pomjeraju monetarnu politiku sa restriktivnog na neutralniji stav", rekao je James Knightley, šef međunarodni ekonomista u ING Financial Markets.
Ispitanici u Bloombergovom istraživanju sprovedenom od 18. do 21. marta i dalje očekuju da će povišene stope na kraju imati veću težinu na BDP. Najnovija srednja prognoza rasta u 2025. iznosi 1,7 odsto, što je malo ispod prognoze tempa u septembru.