Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su u srijedu, u skladu sa očekivanjima većine analitičara, ponovo odlučile da ne mijenjaju kamatne stope, pa su cijene zaduživanja i dalje na najvišem nivou u prethodne 22 godine.
Prije odluke Feda, za sličan korak se odlučila i Evropska centralna banka (ECB), a očekuje se da će i Banka Engleske (BOE) u četvrtak imati isti stav o monetarnoj politici.
"FOMC komitet ne očekuje da će biti prikladno smanjivati kamatne stope dok ne bude sa većom sigurnošću mogao da tvrdi da se inflacija na održiv način kreće ka dva odsto", navodi se u saopštenju centralne banke.
Takozvani "Dot-plot", dokument gdje centralni bankari iznose svoja predviđanja o kretanju kamatnih stopa, nije donio nikakave promjene u odnosu na decembar, pa zvaničnici Feda i dalje očekuju da će kamatne stope ove godine biti smanjene za 75 baznih poena. Srednja vrijednost očekivane referentne kamatne stope porasla je sa 4,5 na 4,6 odsto.
Tržišta su tik pred objavljivanje odluke takođe računala na tri smanjenja kamatnih stopa od koje bi prvo došlo u junu. Centralni bankari su odluku donijeli jednoglasno.
Fed je takođe nastavio da istim tempom smanjuje svoj porfolio obveznica, i nije bilo nikakvih konkretnijih podataka o tome kada bi tempo takozvanog kvantitativnog stezanja (kako se ovaj postupak naziva) mogao da bude ubrzan.
Ekonomske projekcije
Fed je, pored odluke, objavio i nove makroekonomske projekcije za ovu i sljedeće dvije godine. Projekcije privrednog rasta su podignute za sve tri godine, a za 2024. se sada umjesto rasta od 1,4 odsto očekuje rast od 2,1 procenat. U 2025. i 2026. godini, bruto domaći proizvod SAD će rasti za po dva odsto, predviđaju centralni bankari.
Projekcije nezaposlenosti nisu značajnije me<ijnjane, a za ovu godinu se više ne očekuje nezaposlenost od 4,1 nego četiri odsto.
Bazni PCE indeks, omiljeno Fedovo mjerilo inflacije, ove godine će rasti 2,6 odsto, nakon čega će u 2025. i 2026. godini usporiti na 2,2 i dva odsto. Centralni bankari očekuju da će referentna kamatna stopa na kraju ove godine iznositi 4,6 odsto, dok bi u naredne dvije godine usporila na 3,9 i 3,1 odsto, a na dugi rok će iznositi 2,6 odsto, što je nešto više od decembarske projekcije.
Nakon objavljivanja odluke, prinosi na državne obveznice SAD su naglo pali.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja Feda)