Finansiranje i investicije kineske inicijative "Pojas i put" su smanjeni u prvoj polovini godine, bez novih izdataka u Rusiji, Šri Lanki i Egiptu, prema studiji Green Finance & Development Center.
Finansiranje i investicije iznosile su 28,4 milijarde dolara u prvih šest mjeseci, u poređenju sa 29,4 milijarde dolara u istom periodu godinu dana ranije, prema podacima centra koji je dio Univerziteta Fudan. Cifre za prvu polovinu godine bile su 40 odsto niže u poređenju sa istim periodom 2019. godine, navodi se u izvještaju.
Oko 11,8 milijardi dolara otišlo je za investicije, a 16,5 milijardi za građevinske ugovore djelimično finansirane kineskim zajmovima. Finansiranje i investicije proširile su se na 42 zemlje u prvoj polovini 2022. godine, sa 15 zemalja koje su dobile investicije i 35 koje su bile angažovane u građevinarstvu.
Zemlje sa najvećim obimom izgradnje u prvoj polovini 2022. godine bili su Filipini sa oko 3,3 milijarde dolara, zatim Srbija (oko 1,9 milijardi dolara) i Irak (oko 1,5 milijardi dolara).
Što se tiče investicija, Saudijska Arabija je bila najveći pojedinačni primalac sa oko 5,5 milijardi američkih dolara investicija, a slijede je Demokratska Republika Kongo (600 milijardi dolara) i Indonezija (oko 560 milijardi dolara).
Investicije u naftu i gas su činile oko 80 odsto kineskih investicija u inostranstvu u oblasti energetike. Ukupan angažman zelene energije (solarna, vjetar, hidro) u prvoj polovini 2022. opao je za 22 odsto u poređenju sa istim periodom 2021. na oko tri milijarde dolara.
Kina se nije bavila investicijama ili građevinskim projektima u vezi sa ugljem od 2020. godine, ali su neka postrojenja najavljena, pokazuje istraživanje.
- U pisanju teksta pomogao Denise Wee