Cijene nekretnina u Kini su u oktobru zabilježile najveći pad u posljednjih osam godina, što je signal da se pad na ovom tržištu pogoršava čak i nakon što je vlada donijela nove mjere kako bi oživela potražnju.
Cijene novih kuća u 70 najvećih gradova, isključujući subvencionisane stambene jedinice, pale su prošlog mjeseca za 0,38 odsto u odnosu na septembar, pokazuju podaci Nacionalnog biroa za statistiku. I u septembru su cijene zabilježile pad od 0,3 odsto, ali je oktobarski pad bio najveći još od februara 2015. godine.
Pad cijena je još jedan dokaz krize na tržištu nekretnina nakon što su zvanični podaci ove nedjelje pokazali da su se i obim prodaje i investicija u nekretnine dodatno smanjili. Nove mjere podrške koje su uvedene u velikim gradovima od avgusta nisu pomogle da se stvar preokrene, a sektor i dalje sprječava brži ekonomski oporavak Kine.
Samo je u takozvanim "gradovima drugog nivoa", što su uglavnom glavni gradovi provincija, zabilježen manji pad cijena koji je rezultat slobodnije regulative. Cijene su u "gradovima prvog reda" pale za 0,35 odsto, što je veliko pogoršanje kada se uporedi s padom od 0,05 odsto iz septembra.
Oporavak stambenog tržišta nakon ponovnog otvaranja Kine poslije pandemije "bio je kratkog vijeka", rekla je Chen Wenjing, pomoćnica direktora za istraživanja u China Index Holdingsu. "Kupce odvraćaju manji prihodi i neizvjesni izgledi na tržištu nekretnina", dodala je.
Starogradnja nije prošla ništa bolje, a cijene su tamo pale za 0,58 odsto, najviše od oktobra 2014. Indeks kineskih građevinskih investitora Bloomberg Intelligencea pao je za čak 1,4 odsto u četvrtak ujutro, pa je njegova vrijednost sada oko 43 odsto manja u odnosu na početak godine.
Peking planira da uloži najmanje jedan bilion juana (138 milijardi dolara) kako bi obezbijedio povoljno finansiranje za obnovu urbanih sela i programe pristupačnog stanovanja, a o tome je Bloomberg već pisao ove nedjelje. Iako detalji novog plana još uvijek nisu poznati, neki ekonomisti kažu da bi mogao dati manje rezultata od prethodnih inicijativa. Novi programi bi se uglavnom sprovodili u nekim od najvećih gradskih oblasti, van gradova nižeg ranga, gdje je pad najozbiljniji.
Kineska imovinska kriza zahvatila je skoro sve najveće građevinske kompanije koje se bore da otplate dugove i završe projekte otkako se pojavila kreditna kriza prije tri godine. China Vanke Co, jedna od rijetkih preostalih kineskih građevinskih kompanija s investicionim rejtingom, zabilježila je pad svojih dolarskih obveznica samo nekoliko nedjelja nakon što je bankrotirao gigant Country Garden Holdings Co. Vanke je kasnije dobio neobično snažnu podršku lokalne vlasti.
"Nekretnine ostaju najveća prepreka usred sve većeg kreditnog rizika među građevinskim kompanijama", napisao je u bilješci ove nedjelje Larry Hu iz kompanije Macquarie Group Ltd.