Mjesečni izvještaj o potrošačkim cijenama u SAD-u, koji će biti objavljen kasnije u toku dana, drugi put uzastopno će pokazati da je takozvana bazna inflacija na putu da se vrati na cilj Federalnih rezervi od dva odsto, predviđaju iz Bloomberg Economicsa.
Indeks potrošačkih cijena, po isključenju hrane i energije, vjerovatno je porastao za 0,2 odsto, slično kao i u junu, rekli su analitičari Anna Wong, Stuart Paul i Jonathan Church.
"Julski izvještaj će pokazati da talas dezinflacije pogađa ekonomiju SAD-a", napisali su ekonomisti. "Vjerujemo da je usporavanje rasta cijena u okviru bazne inflacije vođeno najviše pogoršavanjem opšteg ekonomskog okruženja. Dosadašnja podizanja stopa Federalnih rezervi utiču na potražnju za kategorijama proizvoda koje su tradicionalno osjetljivije na promjene monetarne politike", dodali su.
Izvještaj će biti jedan od ključnih za sljedeću odluku Feda jer će upravo on uticati na narativ u nedjeljama pred nama. Investitori više ne očekuju da će Fed (nakon julskog podizanja kamatnih stopa na 22-godišnji rekord) nastaviti da pooštrava monetarnu politiku, a još jedan dokaz da inflacija usporava išao bi u prilog toj tvrdnji.
Zvaničnici Feda posebnu pažnju pridaju upravo baznoj inflaciji. Ekonomisti Bloomberga procjenjuju da je u julu usporen rast cijena kirija, a da su cijene polovnih i novih vozila pale.
Evo šta još očekuju iz Bloomberg Economicsa:
Ukupna inflacija je na mjesečnom nivou iznosila 0,3, a bazna 0,2 odsto.
Bazne cijene dobara pale su za 0,3 odsto zahvaljujući padu cijena polovnih (1,6 odsto) i novih vozila (0,5 odsto).
Cijene kirija, koje su u junu porasle za 0,5 odsto, sada su porasle za još 0,4 odsto.
Dok ovi podaci idu u prilog onima koji tvrde da Fed ne treba da nastavi da zaoštrava monetarnu politiku, avgustovski izvještaj ne mora da pokaže istu sliku, upozoravaju ekonomisti.
Rast cijena nafte i benzina vjerovatno će pogurati ukupnu inflaciju, ali "mi očekujemo da će zvaničnici nastaviti da se fokusiraju upravo na baznu inflaciju", zaključili su ekonomisti.