Mnoge vodeće ekonomije u idućih će 12 mjeseci zbog rasta troškova života i zaoštravanja ekonomskih politika koje zapravo globalno stvaraju sinkronizirano usporavanje rasta ući u recesiju, smatraju analitičari japanskog financijskog holdinga Nomura.
Oni smatraju da će eurozona, Ujedinjeno Kraljevstvo, Japan, Južna Koreja, Australija i Kanada ući u recesiju zajedno s SAD-om.
Štoviše, dodaju kako će središnje banke u tim područjima, u nastojanju obuzdavanja inflacije, vjerojatno griješiti u pretjeranom zaoštravanju monetarne politike prije no što u 2023. ponovno smanje kamatne stope.
"Rastući znakovi da svjetska ekonomija ulazi u sinkronizirano usporavanje rasta, odnosno to što se zemlje ne mogu osloniti na rast izvoza radi poticanja rasta, nagnalo nas je prognozirati višestruku recesiju", navode iz Nomure.
Visoka će inflacija ustrajati jer se pritisak na rast cijena s roba proširio na usluge, cijene stanovanja i plaće, dodaju.
Ipak, ocjenjuju kako će dubina recesije biti različita. Tako za SAD prognoziraju pliću, ali dulju recesiju koja bi trajala pet kvartala, počevši od zadnjeg kvartala ove godine. U eurozoni bi potonuće trenutačno moglo biti znatno dublje ako Rusija potpuno obustavi isporuku plina Europi.
Po njihovim prognozama, gospodarski pad iduće godine i u SAD-u i u eurozoni mogao bi biti jedan posto. Za Južnu Koreju smatraju kako bi u trećem kvartalu mogla doživjeti pad od 2,2 posto, kao što rizik za veću recesiju od jedan posto postoji i za Australiju i Kanadu ako rast kamatnih stopa dovede do kraha tržišta nekretnina.
Japan bi zbog kasnijeg ekonomskog otvaranja i aktualnih politika gospodarske potpore mogao imati najblažu recesiju, dok je Kina iznimka jer joj se gospodarstvo oporavlja, premda rizik od novih zatvaranja zbog politike nulte tolerancije prema COVID-u i dalje ostaje.