Dužnosnici Saveznih rezervi (Fed) nisu odstupili od svojih planova pa je očekivano uslijedilo još jedno povećanje kamatnih stopa od 25 baznih bodova. Nakon današnje odluke Federalnog odbora za otvoreno tržište (FOMC), cijene zaduživanja podignute su na najvišu razinu u posljednje 22 godine, odnosno na raspon od 5,25 do 5,5 posto.
Ovo je, uz jednu pauzu, 11. povećanje kamatne stope od početka 2022. godine.
"Odbor će nastaviti procjenjivati dodatne informacije i njihove implikacije na monetarnu politiku. U određivanju opsega dodatnog pooštravanja politike koje bi moglo biti potrebno da se inflacija vrati na dva posto, Povjerenstvo će uzeti u obzir učinke prošlih pooštravanja monetarne politike. Zakašnjeli učinci monetarne politike utječu na gospodarsku aktivnost i inflaciju te ekonomske i financijske podatke", stoji u priopćenju koje je uglavnom nepromijenjeno u odnosu na dosadašnje.
Inflacija usporila, bazna i dalje visoka
Američka inflacija je usporila tijekom prošlog meseca i pala na najsporiji tempo u više od dvije godine, što pokazuje da borba Feda protiv inflacije nije bila uzaludna.
Indeks potrošačkih cijena (engl. consumer price index - CPI) porastao je prošlog mjeseca za tri posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok je isti pokazatelj od svibnja porastao za 0,2 posto.
Međutim, ako se izuzmu hrana i energija, CPI je porastao za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, ali je u odnosu na razdoblje otprije godinu dana bazna inflacija napredovala za 4,8 posto. Ovo je najniži nivo od kraja 2021. godine, ali i dalje daleko iznad cilja Feda.
Recesija nužna, ili ipak ne?
Druga varijabla na koju utječu koraci središnje banke je gospodarski rast, a posljednji podaci pokazuju da je bruto domaći proizvod SAD u četvrtom kvartalu prošle i prvom tromjesečju ove godine rastao za 2,6 i 2 posto.
Velika većina ekonomista sada tvrdi da su šanse da Sjedinjene Američke Države (SAD) uđu u recesiju u idućih 12 mjeseci 50 posto ili manje, pokazalo je istraživanje Nacionalne asocijacije poslovnih ekonomista (NABE).
Oko 71 posto ispitanika je iznijelo takav stav u rezultatima ankete objavljenim ranije ovog tjedna. To predstavlja oštar preokret u odnosu na prethodnu anketu NABE-a u travnju koja je pokazala skoro ravnomjernu podjelu između onih koji predviđaju recesiju i onih koji je ne očekuju. Više od jedne četvrtine ispitanika u srpanjskoj anketi je procjenilo šanse za recesiju u idućoj godini na 25 posto ili manje.
Rezultati iz drugih anketa su na istom tragu. Neki od analitičara koji su prvi predvidjeli recesiju u SAD-u počinju preispitivati svoje stavove kako inflacija pada, a ekonomija ostaje otporna. Potpredsednik Deutsche Banka za istraživanje Peter Hooper i glavni ekonomist firme Fannie Mae Doug Duncan sada kažu da je neizvjesno hoće li ekonomija upasti u recesiju ili će kratkotrajno pasti i nakon toga nastaviti s rastom, iako obojica i dalje vjeruju da su veće šanse za negativan ishod.
Viši ekonomist financijske grupe Nomura Securities International Aichi Amemiya također se drži prognoze svoje firme o recesiji, iako je dodao da će biti tijesno.
Ovo raspoloženje se vidi i u srpanjskoj Bloombergovoj anketi provedenoj među ekonomistima, u kojoj su procjene bruto domaćeg proizvoda revidirane naviše za drugi i treći kvartal. Međutim, ekomonisti i dalje kažu da postoji 60 posto šansi da će SAD pasti u recesiju u idućih 12 mjeseci.
Uskoro opširnije...