Federalne rezerve dostižu ključni trenutak u svojoj borbi protiv inflacije. Nakon više od godinu dana tokom kojih je postojao konsenzus da su potrebne veće kamatne stope, razlike među centralnim bankarima počele su da se produbljuju, a sada se raspravlja o tome kada treba prekinuti podizanje i tome koliko dugo stope treba držati visokim.
Članovi Federalnog komiteta za otvoreno tržište (FOMC) dijele se u tri glavne grupe. "Jastrebovi" su spremni da zaoštre politiku i plaše se da bi inflacija mogla da se vrati. Za razliku od njih "golubice", odnosno centralni bankari koji se zalažu za relaksiraniju monetarnu politiku (engl. doves), zalažu se za politiku koja favorizuje otvaranje radnih mjesta. Naravno, centristi traže sredinu između ove dvije opcije.
Sve veća podijeljenost između njih muti sliku o tome kako bi stope mogle da se kreću i ugrožava jedinstvo koje je predsjednik Feda Jerome Powell održavao tokom svog mandata. Ovo bi moglo potkopati kredibilitet centralne banke u pogledu inflacije i komunikacije s investitorima i javnošću.
Pogledajte presjek stavova ove tri grupe, na osnovu onoga o čemu je pisao Bloomberg i ankete sprovedene među ekonomistima.
Jastrebovi
Ko: Član Savjeta guvernera Feda Christopher Waller i njegov dugogodišnji saradnik, predsjednik Feda iz Sent Luisa James Bullard, koji odlazi u penziju, bili su najveći zagovornici agresivnijih mjera za usporavanje inflacije od početka 2021. godine, a pridružila im se još jedna veteranka Feda Loretta Mester iz klivlendskog Feda.
Takođe su među jastrebovima: Michelle Bowman, Lorie Logan iz Feda iz Dalasa, Thomas Barkin iz Ričmonda i Neel Kashkari iz Mineapolisa.
Šta: Fedovi "jastrebovi" tvrde da povećanje kamatnih stopa za pet procentnih poena od marta 2022. nije bilo dovoljno da se ponovo uspostavi stabilnost cijena i nagovijestili su da su spremni da u ovoj godini stope podignu i više od projektovanih 50 baznih poena (planiranih kao dva podizanja od po 25 baznih poena). Neki su htjeli da povećaju stope i prošlog mjeseca, ali su nevoljno pristali na jednu pauzu.
Zašto: Dok je godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena pala na tri odsto sa 9,1 odsto za godinu dana, jastrebovi misle da je "čaša poluprazna" i umjesto ukupne inflacije fokusirani su na baznu inflaciju, koja se nalazi na 4,8 odsto. Rast cijena robe je usporio jer su se poremećaji u snabdijevanju rasplinuli, ali se njima čini da cijene usluga podstiču prevelika tražnja na tržištu rada i rast plata.
Oni navode otporan privredni rast i povećanja broja radnih mjesta kao znake da zatezanje nije bilo dovoljno. Oni ne vjeruju da postoji zaostali efekat stopa jer finansijski uslovi predviđaju njenu putanju.
Oni takođe brinu da će dug period povišene inflacije trajno povećati očekivanja javnosti o rastu cijena, slično iskustvu iz 1970-ih, što će naredni period učiniti težim.
Na koga obratiti pažnju: Logan, bivša zvaničnica njujorškog Feda, nalazi se među onima koji će najvjerovatnije odstupiti od buduće pauze. Ona ne vjeruje da će ranija povećanja kamatnih stopa imati mnogo efekta jer finansijski uslovi predviđaju buduće promjene stopa. Ona je takođe istakla da je sektor nekretnina dostigao dno, uz tendenciju rasta cijena. "Oporavak na ovom tržištu predstavljao bi rizik za inflaciju u budućnosti", upozorila je u julu.
Centristi
Ko: Centriste predvodi Powell, koji predstavlja cijeli komitet i koji je tražio konsenzus među ponekad zaraćenim stranama.
Rukovodstvo FOMC-a, uključujući Philipa Jeffersona, koji je nominovan za potpredsjednika i predsjednika Feda iz Njujorka Johna Williamsa, takođe podržavaju Powellov pristup. Guverneri nijednom nisu glasali protiv usvojene odluke još od 2005. godine, a Michael Barr, potpredsjednik odbora za nadzor, takođe se smatra centristom.
Šta: Oni se zalažu za ideju da je neophodno da centralna banka nastavi da podiže stope – kao i jastrebovi – ali da tempo podizanja treba da bude sporiji dok se približavaju kraju ciklusa – kao golubice.
Centristi se slažu s jastrebovima po pitanju inflacije: dok je Powell prvobitno nazvao inflaciju "prolaznom", on je agresivno podizao stope i nastavio da ističe potrebu da se učini više. Oni se takođe slažu da će tržište rada morati da oslabi kako bi se obuzdali pritisci na cijene, ali ne žele da odu predaleko i bace privredu u recesiju.
Zašto: Ne očekuju da će se situacija po pitanju cijena poboljšati brzo. Dok se rast cijene proizvoda usporio, inflacija u uslužnom sektoru, pod uticajem tržišta rada, vjerovatno će ostati otporna.
"Da bi se inflacija svela na dva odsto, biće potrebno ne samo dodatno smanjenje potražnje za radnom snagom već i izvjesno povećanje nezaposlenosti", rekao je Williams u intervjuu objavljenom 11. jula. On je dodao da ne predviđa recesiju.
Na koga obratiti pažnju: Jefferson je već preuzeo ulogu ključnog Powellovog zamjenika. Upravo je njegov govor neposredno prije junskog sastanka jasno pokazao da je pauza u stopama izvjesna. On je ponovio ono što je Powell rekao i izvjesno je da će igrati ključnu ulogu u signaliziranju daljnjih promjena politike. "Mislim da je počela da mu se sviđa uloga Powellovog saveznika", rekao je Stephen Stanley, glavni ekonomista za SAD u Santander US Capital Markets.
Golubice
Ko: Predsjednik Feda iz Atlante Raphael Bostic i predsjednik čikaškog Feda Austan Goolsbee najviše su pozivali na strpljenje u pooštravanju monetarne politike dok zvaničnici Feda procjenjuju da li su i u kojoj mjeri potrebna daljnja povećanja stopa kako bi se privreda "ohladila".
U taboru golubica se takođe mogu vidjeti predsjednik Feda iz Filadelfije Patrick Harker, guvernerka Lisa Cook, predsjednica Feda Bostona Susan Collins i predsjednica Feda San Franciska Mary Daly.
Šta: Ovi bankari su pristali na najagresivniji ciklus povećanja kamatnih stopa u posljednje četiri decenije, ali sada misle da su rizici ublaženi, i zabrinuti su da bi daljnje povećanje moglo nepotrebno da ugrozi tržište rada.
Zašto: Inflacija usporava i "golubice" uzrok cjenovnih pritisaka u posljednje dvije godine uglavnom vezuju za probleme u lancima snabdijevanja, i za poremećaje izazvane brzim ekonomskim promjenama tokom pandemije, a ne prekomjernom tražnjom. Ovi bankari takođe smatraju da američka privreda raste sporijim tempom i tvrde da predstoji još usporavanja jer monetarna politika funkcioniše uz "duga i promjenjiva kašnjenja", za koja je Bostic procijenio da mogu potrajati od 18 mjeseci do dvije godine.
Oni tvrde da monetarna politika postaje stroža jer se realne kamatne stope, ili stope po uračunatoj inflaciji, povećavaju, a Bostic je taj fenomen nazvao "pasivno zaoštravanje". Oni u velikoj mjeri smatraju da je fokusiranje jastrebova na pregrijano tržište rada pogrešno i insistiraju na važnosti takozvanog "mekog slijetanja" (smanjenje inflacije bez pretjeranog uticaja na privredni rast).
Na koga obratiti pažnju: Goolsbee, šef Odbora ekonomskih savjetnika bivšeg predsjednika Baracka Obame, viđen je kao jedan od uticajnijih među predsjednicima Fedovih filijala. On govori jednostavnim jezikom, izbjegavajući tipičan način izražavanja doktora ekonomije. On ne misli da se privreda i tržišta rada pregrijavaju. "Pandemija je bila čudan ciklus", rekao je 30. juna. "Uobičajena pravila ne moraju da važe."