Analitičari Barclays Securitiesa su promijenili projekcije i sada očekuju da će Banka Japana (BOJ) svoju politiku kontrole prinosa na državne obveznice kasnije nego što je to bio slučaj u prethodnoj projekciji. Kretanja na tržištima kapitala pokazuju da bi promjena mogla da se desi kasnije ovog mjeseca.
"Banka Japana je zauzela jasan stav da neće reagovati zajedno sa drugim velikim centralnim bankama, i djeluje kao da ne namjerava da dozvoli da indeksi zarada i potrošačkih cijena utiču na njene odluke", rekao je Tetsufumi Yamakawa, glavni ekonomista za japansko tržište u Barclaysu. On očekuje da će se promjena ciljanog prinosa desiti u oktobru, a ne u junu.
Promjena u Barclaysu dolazi nakon što su ekonomisti Bank of America ranije ove nedjelje rekli da promjenu ne očekuju u julu već tri meseca kasnije. Promjene ukazuju na mogućnost da i drugi ekonomisti preispitaju svoje prognoze. U prošlomjesečnom Bloombergovom istraživanju, većina ekonomista je kao očekivano vrijeme navela jul.
Bloomberg
Jedna od komplikacija za analitičare je to što centralna banka vjerovatno neće unapred nagovijestiti da prilagođava svoju kontrolu krive prinosa. Ovo neće raditi kako bi izbjegla bilo kakve veće rasprodaje obveznica prije nego što naprave bilo kakvu promjenu u politici.
"Više nismo dovoljno sigurni da će prilagođavanje monetarne politike BOJ doći u julu, pa to više nije naš osnovni scenario, iako to svakako ne bismo isključili", napisali su ekonomisti BofA Izumi Devalier i Takayasu Kudo u izvještaju objavljenom u ponedjjeljak.
Ipak, neka kretanja na finansijskim tržištima ukazuju na mogućnost da bi centralna banka mogla da promeni svoju kontrolu prinosa ovog meseca. Desetogodišnje svop stope, popularne među međunarodnim fondovima, porasle su daleko iznad gornje granice centralne banke za ove obveznice.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...
Pametne nekretnine u BiH postaju sve dostupnije, a kontrola doma na daljinu više nije luksuz već svakodnevnica. Iz Beča ili s planine, jednim klikom možete upravljati grijanjem, klimatizacijom i roletnama
Najavljeno poskupljenje električne energije u Bosni i Hercegovini, koje će se za domaćinstva kretati u rasponu od 4,8 do 8 posto u zavisnosti od potrošnje, dolazi u jeku već povišene inflacije i rastuće nesigurnosti na energetskom tržištu.
Ekonomski analitičar Igor Gavran smatra da je odluka FERK-a da prihvati zahtjev Elektroprivrede BiH razočaravajuća. Ovakvom odlukom se, ističe, nagrađuje katastrofalno upravljanje javnim resursima, za šta odgovornost vidi u vlasti u Federaciji, odnosno 'političkoj upravi preduzeća', kako sadašnjoj, tako i prethodnim.
Rastuće cijene, inflacija i potreba za sigurnijim investicijama sve više motivišu građane Bosne i Hercegovine da svoj kapital ulažu u nekretnine van zemlje. Najtraženije destinacije su Turska, Sjeverni Kipar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Hrvatska, Crna Gora, Španija i Austrija.
Pandemija virusa korona i potom ruska sveobuhvatna invazija na Ukrajinu doveli su do toga da se najveća evropska privreda suočila s tektonskim poremećajima.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...