Američka ministrica finansija Janet Yellen pokazala je pozitivan, ali pragmatičan ton nakon što je završila putovanje u Kinu s visokim ulozima koje je imalo za cilj uvjeriti dužnosnike da SAD ne pokušava zadržati svog najvećeg ekonomskog rivala.
Yellenini komentari izneseni su na konferenciji za medije kojom je završen četverodnevni posjet Pekingu koji je opisala kao misiju oživljavanja angažmana između dvije najveće ekonomije. Trvenja između Washingtona i Pekinga prerasla su u trgovinski rat "milo za drago" u kojem su obje strane ograničile izvoz kritičan za napredne tehnologije.
Šefica američkog ministarstva finansija naglasila je prednosti trgovine s Kinom i rekla da je skeptičnim dužnosnicima u Pekingu naglasila da "diverzifikacija" lanaca snabdijevanja u uskim područjima nije isto što i razdvajanje. "To je nešto što pokušavam komunicirati iu što i sama jako vjerujem", rekla je. ''Mislim da je ta poruka primljena''.
Dok je bila u Kini, Yellen je održala deset sati razgovora koje je opisala kao "direktne, značajne i produktivne", i rekla je da su se američko-kineske veze približile "sigurnijim temeljima". Polovicu tog vremena provela je sa svojim kolegom potpredsjednikom premijera He Lifengom, što je bila prva opsežna razmjena između dvojice šefova politike otkako je imenovan novi kineski ekonomski tim. Tokom kraćeg sastanka s premijerom Li Qiangom, imala je širi razgovor o američko-kineskim odnosima.
Yellenin zadatak u Pekingu bio je težak. Nastojala je izraziti zabrinutost zbog kineske ekonomske politike, istovremeno pozivajući na veću saradnju i angažman između dviju nacija, posebno u vezi s globalnim izazovima kao što su klimatske promjene i dužničke krize u siromašnijim nacijama.
Bio je to prvi veliki test politike koju je predstavila u aprilu, a koja je usmjerena na odbranu i osiguranje nacionalne sigurnosti SAD-a bez pokušaja da se Kina ekonomski sputa.
Tokom svog putovanja, Yellen je istaknula kineske "netržišne" prakse i "prisilne radnje" protiv američkih kompanija i upozorila kineske kompanije da ne pružaju materijalnu podršku za ruski rat u Ukrajini. Kina je izrazila zabrinutost zbog američkih sankcija i restriktivnih mjera.
Unatoč tim tačkama pritiska, Yellenina sveukupna poruka bila je da obje strane upravljaju svojim rivalstvom poštenim skupom pravila. ''Predsjednik Biden i ja ne vidimo odnos između SAD-a i Kine kroz okvir sukoba velikih sila'', rekla je u nedjelju. ''Vjerujemo da je svijet dovoljno velik da obje naše zemlje napreduju''.
Posjeta Yellen bila je dio šireg nastojanja administracije predsjednika Joea Bidena da popravi odnose s glavnim američkim geopolitičkim suparnikom, a istovremeno je poslala jasne poruke o američkoj politici.
Tokom svoje posjete susrela se s Panom Gongshengom, za kojeg se očekuje da će preuzeti dužnost guvernera kineske centralne banke, kao i sa svojim bivšim kolegom Liu Heom — veteranom međunarodne scene koji tečno govori engleski i ima odnos s Yellen.
Yellen je drugi član Bidenovog kabineta koji je posjetio Kinu u tri sedmice, nakon posjeta državnog sekretara Antonyja Blinkena u junu. Yellenini napori da suzi obim smanjenja rizika i identificira "neproblematične" trgovinske prilike u Kini bili su u suprotnosti s Blinkenovim borbenijim tonom. Prvi američki diplomat rekao je u Pekingu da će SAD nastojati zaštititi "naše kritične tehnologije kako se ne bi koristile protiv nas".
Očekuje se da će američki izaslanik za klimu John Kerry posjetiti Kinu kasnije ovog mjeseca radi razgovora o globalnom zgrijavanju, području od zajedničkog interesa gdje bi Peking i Washington također mogli pronaći zajednički jezik.
Nema konačnih odluka
Sljedeći test za vezu mogao bi doći uskoro. Bidenov tim priprema izvršnu uredbu kojom se ograničavaju američka izlazna ulaganja u Kinu koja bi mogla dodatno ograničiti kineski pristup naprednoj tehnologiji.
Yellen je rekla da o toj radnji nisu donesene "nikakve konačne odluke", ali je obećala da će sva nova ograničenja biti "jako ciljana" prema nekoliko sektora. "Željela sam ublažiti njihove strahove da ćemo učiniti nešto što bi imalo širok uticaj na kinesku ekonomiju", dodala je, misleći na svoje kolege u Pekingu.
Zamjenik premijera He upozorio je SAD u subotu da "generalizacija nacionalne sigurnosti" nije pogodna za ekonomsku razmjenu, prema čitanju koje je objavila službena novinska agencija Xinhua.
Dužnosnici Ministarstva finansija rekli su da su naglasili da je Yellenin primarni cilj u Pekingu bio izgraditi komunikacijske kanale s novim ekonomskim timom kineske vlade. U nedjelju je Yellen rekla da su joj sastanci koje je imala u Pekingu ulili samopouzdanje da se može postići više razgovora.
"Imat ćemo češću i redovniju komunikaciju i iz toga će biti koristi", rekla je.