Američka ministarka finansija Janet Yellen rekla je da usporavanje kineske privrede rizikuje da izazove talase u svjetskoj privredi, iako ne očekuje recesiju u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
"Mnoge zemlje zavise od snažnog kineskog rasta kako bi promovisale rast u vlastitim privredama - naročito zemlje u Aziji, a spori rast u Kini može imati neke negativne posljedice po Sjedinjene Države", rekla je Yellen u intervjuu za Bloomberg TV u ponedjeljak, nekoliko sati nakon objave ekonomskih podataka o aktuelnoj situaciji u Kini, koji su se pokazali slabijima nego što se očekivalo. "Rast je usporen, ali naše tržište rada je i dalje prilično snažno. Ne očekujem recesiju."
SAD su na "dobrom putu" da smanje inflaciju bez većeg slabljenja tržišta rada.
Yellen je govorila na marginama sastanaka sa kolegama iz Grupe 20 u Gandinagaru u Indiji. U nedjelju je kazala da je izgradnja daljih odnosa na bazi njene nedavne posete Kini jedan od njenih ciljeva. Ona takođe traži put za napredak u otplati duga za siromašnije zemlje i reformama multilateralnih razvojnih banaka.
Yellen je u intervjuu poručila da Kina nije uspjela da se pozabavi nepoštenom trgovinskom praksom koja je izazvala povećanje američkih carina. Dok je četvorogodišnja revizija tih tarifa u toku, osnovni problemi nisu riješeni, rekla je ona.
Šefica američkog Trezora je takođe kazala da će svi potezi za obuzdavanje odlazećih američkih investicija u Kinu biti usko ciljani i zasnovani isključivo na pitanjima nacionalne bezbijednosti.
Postoje dobre šanse da će se nastaviti sa kontrolom izlaznih investicija, izjavila je ona.
Uz prisustvo na sastancima G20 i sjednici sa ministrima finansija iz Grupe sedam, Yellen je iskoristila posjetu Gandinagaru za održavanje niza bilateralnih sastanaka, uključujući one sa kolegama iz Indije, Turske i Evropske unije (EU).