Ministrica finansija Janet Yellen rekla je da bi SAD i Kina trebale "direktno" komunicirati o određenim ekonomskim problemima, ponavljajući potrebu za poboljšanom razmjenom između dviju strana na svojim sastancima s kineskim čelnicima.
Peking i Washington mogu donositi bolje odluke za jačanje svojih ekonomija ako blisko komuniciraju i razmjenjuju mišljenja o raznim izazovima usred "kompliciranih" globalnih ekonomskih izgleda, rekla je Yellen svom kineskom kolegi, potpredsjedniku He Lifengu.
"Moje je uvjerenje da široki dio naših ekonomija može komunicirati na načine koji nisu kontroverzni za obje vlade", rekla je Yellen u pripremljenim primjedbama na sastanku s Heom u subotu. ''Činjenica da smo unatoč nedavnim napetostima postavili rekord u bilateralnoj trgovini u 2022. sugerira da postoji dovoljno prostora za naše kompanije da se uključe u trgovinu i ulaganja''.
Kina i SAD trebaju udružiti snage u borbi protiv klimatskih promjena, rekla je Yellen ranije u subotu.
''Klimatske promjene su na vrhu popisa globalnih izazova, a Sjedinjene Države i Kina moraju sarađivati kako bi riješile ovu egzistencijalnu prijetnju'', rekla je Yellen na okruglom stolu o održivim finansijama u Pekingu.
Unatoč sve oštrijim suparničkim odnosima između Kine i SAD-a, Yellen je često tvrdila da dvije nacije, kao dvije najveće svjetske ekonomije, imaju dužnost sarađivati na velikim globalnim izazovima, uključujući pitanja okoliša i dužničke probleme u siromašnijim nacijama.
''Kao dva najveća svjetska emitera stakleničkih plinova i najveći ulagači u obnovljivu energiju, imamo i zajedničku odgovornost – i sposobnost – da prednjačimo'', rekla je Yellen na subotnjem jutarnjem okupljanju na kojem su učestvovali kineski i međunarodni klimatski stručnjaci.
Yellen je na svom drugom danu sastanaka u Pekingu, na putu koji je uglavnom usmjeren na ponovno uspostavljanje komunikacijskih kanala između dva geopolitička rivala.
Rasprava na visokom nivou
Nakon susreta s Heom, vjerovatno najvažnijeg angažmana tokom posjeta Pekingu, uslijedit će večera.
Yellen se u petak sastala s kineskim premijerom Li Qiangom, za što je visoki dužnosnik Ministarstva finansija rekao da je bila rasprava na visokom nivou o širim odnosima SAD-a i Kine. Vjerovatnije je da će se njezin sastanak s Heom dotaknuti konkretnih problema obiju strana, rekao je dužnosnik.
U izvještaju u petak navečer, službena novinska agencija Xinhua rekla je da je Li identificirao uzajamnu korist kao bit američko-kineskih odnosa te da je pozvao na više komunikacije i jačanje konsenzusa o bilateralnim ekonomskim pitanjima. Dvije strane trebale bi imati iskrene, duboke i pragmatične razgovore, prenosi Xinhua premijerove riječi.
U Pekingu, Yellen nastoji objasniti svojim kolegama američku strategiju koju je predstavila u aprilu, a koja je usmjerena na odbranu i osiguranje američke nacionalne sigurnosti bez pokušaja da ekonomski zadrži Kinu.
''Sjedinjene Države će poduzeti ciljane akcije kako bi zaštitile našu nacionalnu sigurnost'', rekla je Yellen na početku sastanka s Heom. "Iako se možda ne slažemo oko ovih radnji, ne bismo smjeli dopustiti da to neslaganje dovede do nesporazuma, posebno onih koji proizlaze iz nedostatka komunikacije, što može nepotrebno pogoršati naše bilateralne ekonomske i finansijske odnose".
SAD i Kina i dalje su upleteni u trgovinski rat "milo za drago" koji se prošle godine pojačao američkim kontrolama izvoza poluvodiča i opreme za proizvodnju čipova.
Bidenova administracija priprema izvršnu uredbu kojom se ograničavaju američka izlazna ulaganja u Kinu, koja bi mogla doći već u julu i obuhvatiti određena ulaganja u osjetljive tehnologije uključujući poluvodiče, umjetnu inteligenciju i kvantno računarstvo.
U međuvremenu, vlada predsjednika Xi Jinpinga uvela je kontrolu nad dva ključna minerala koji se koriste u naprednim tehnologijama nekoliko dana prije dolaska Yellen. U petak je na okruglom stolu američkih poslovnih ljudi koji posluju u Kini rekla da je "zabrinuta" zbog tih ograničenja.
Yellenina poruka kineskim dužnosnicima je da takmičenje između dviju zemalja nije situacija "pobjednik uzima sve" i da bi obje strane trebale upravljati svojim rivalstvom poštenim skupom pravila.
Ponovila je te komentare Heju, rekavši "tamo gdje imamo zabrinutosti u vezi s određenim ekonomskim praksama, trebali bismo i hoćemo ih direktno komunicirati".
Dužnosnici Ministarstva finansija umanjili su očekivanja od bilo kakvog većeg otkrića tokom putovanja, rekavši da je umjesto toga usmjereno na izgradnju dugoročnijih komunikacijskih kanala s novim ekonomskim timom kineske vlade.
Američko-kineski angažman sada je sjena onoga što je nekad bio. Ministar finansija u jednom bi se trenutku sastajao s kineskim ekvivalentom svakih šest mjeseci kroz ''Strateški ekonomski dijalog'', ali takvi su forumi prestali funkcionirati u Trumpovoj administraciji, koja je Pekingu nametnula niz uvoznih carina.
Iako je dužnosnik Ministarstva finansija rekao da na dosadašnjem sastanku Yellen nije posebno raspravljala o ponovnom uspostavljanju ovog dijaloga, razgovori s He mogli bi se dotaknuti načina na koji dvije strane mogu postaviti okvire za odgovarajuću komunikaciju.