OPEC+ se dogovorio da poveća proizvodnju i opet počne da proizvodi isto onoliko nafte koliko su proizvodili prije pandemije. Međutim, nisu postigli dogovor o narednim koracima, i to u trenutku kada su cijene nafte na tržištu visoke zbog energetske krize.
Prema dogovoru, OPEC+ će dodati 648.000 barela nafte dnevno na tržište, a najveći teret će pasti na Saudijsku Arabiju, pošto je ostalim zemljama teško da povećaju proizvodnju. Sljedeći sastanak proizvođača nafte biće održan 3. avgusta, najavili su u saopštenju, što znači da daljih povećanja proizvodnje neće biti prije septembra.
Ova odluka nije bila preveliko iznenađenje za tržišta jer je povećanje bilo prethodno najavljeno. Međutim, investitore je iznenadilo to što nisu planirana dodatna povećanja proizvodnje od avgusta.
Očekuje se da će Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati biti pod dodatnim pritiskom Sjedinjenih Američkih Država da povećaju proizvodnju jer ih uskoro očekuju posjete predsjednika SAD Joea Bidena. Zvaničnici iz Washingtona potvrdili su da su u pregovorima sa OPEC-om oko povećanja proizvodnje kako bi se izbjegla globalna recesija.
Bidenov pritisak saveznicima sa Bliskog istoka doći će u trenutku kada je inflacija u Americi porasla na najviši nivo u više od 40 godina, stvarajući dodatne pritiske za potrošače.
SAD želi da cijene nafte padnu kako bi pritisak na proizvođače bio manji, ali i kako bi se ruski prihodi smanjili uoči rata u Ukrajini. Međutim, dalje povećanje proizvodnje u Saudijskoj Arabiji i UAE bi njihovu proizvodnju dovelo na rekordne nivoe od oko tri miliona dnevno te je pitanje da li su te dvije zemlje spremne da toliko povećaju ispumpavanje nafte.
Nafta West Texas Intermediate trgovala je za oko 109 dolara (202,71 KM) po barelu u četvrtak, neposredno poslije odluke o vraćanju proizvodnje na nivoe iz 2020. godine.
Cijene nafte bile su rekordno niske za vrijeme pandemije virusa Covid 19 te su proizvođači smanjivali proizvodnju kako bi odgovorili na nagli pad tražnje tokom pandemije. Sada se suočavaju sa djelimičnim oporavkom tržišta, ali ponovno pojavljivanje novih slučajeva virusa Covid 19 i zatvaranja u Kini mogli bi negativno da utiču na tražnju.