Kancelar Njemačke Olaf Scholz iskoristio je sastanak sa kanadskim premijerom Justinom Trudeauom, na marginama summita Grupe G7, da se založi za bližu energetsku saradnju, dok se njegova vladajuća koalicija u Berlinu utrkuje da pronađe alternative ruskim fosilnim gorivima.
Njemačka se nada da će uvoziti tečni prirodni gas iz Kanade kako bi zamijenila ruski gas na koji se još uvek oslanja za više od trećine ukupnog uvoza, što je opet manje od polovine prije rata u Ukrajini. Njemačka i Kanada razmatraju opcije za LNG terminal na istočnoj obali Kanade za izvoz u Evropu, rekli su njemački zvaničnici.
Na sastanku u ponedeljak na marginama summita Grupe 7 u Bavarskoj, Scholz i Trudeau su razgovarali o tome kako održati pritisak na predsjednika Vladimira Putina i smanjiti oslanjanje na Rusiju u pogledu energije. "Dvije zemlje će sarađivati još bolje nego što već sarađuju", rekao je Scholz.
Scholz planira da posjeti Trudeaua u Kanadi krajem augusta, a njemački zvaničnici se nadaju da će dvije zemlje do tada moći da objave sporazum o LNG.
Do sporazuma ne može doći tako brzo za najveću evropsku ekonomiju. Scholzova vlada je prošle nedelje upozorila da nedavni ruski potezi da smanji zalihe gasa u Evropi rizikuju da izazovu kolaps na energetskim tržištima.
Ministar ekonomije Robert Habeck podigao je nivo rizika od gasa u zemlji na drugu najvišu fazu "alarma" i pozvao se na ulogu Lehman Brothersa u pokretanju finansijske krize.
"Manji tokovi ruskog gasa ostavljaju Njemačku u opasnoj situaciji", rekla je Maeva Cousin, ekonomistica za eurozonu za Bloomberg Economics, u bilješci objavljenoj u ponedeljak.
Međutim, postoji uvozni terminal u vlasništvu španske firme Repsol SA koji bi se relativno brzo mogao pretvoriti u izvozni terminal. Ako bi se kompanija na to odlučila, kanadski ministar prirodnih resursa Jonathan Wilkinson rekao je da bi terminal mogao da počne da isporučuje gas za tri do četiri godine.
"Zainteresovani smo da pokušamo da pomognemo našim prijateljima u Njemačkoj, a Nijemci su nas pritiskali da pokušamo da uradimo ono što možemo", rekao je Wilkinson za Bloomberg u intervjuu prošle nedelje.
Ali dodao je da "Vlada Kanade nikada neće sama da objavi odluku o ovom projektu, jer je privatni sektor taj koji će uložiti milijarde dolara u to."
Još jedna zabrinutost za obje zemlje je da bi potpisivanje dugoročnog sporazuma o prirodnom gasu moglo da ugrozi njihovu posvećenost prelasku sa fosilnih goriva. Kanada je rekla da će zahtijevati da svaki novi LNG terminal bude sa niskim emisijama i da može da izvozi vodonik u budućnosti.